Andrzej Jaeschke – politolog, prof., deklarował iż SLD jest partią antykomunistyczną

baner człowiek nauki

Nauka Polska – Baza Ludzi Nauki

prof. dr hab. Andrzej Jaeschke

Dyscypliny KBN:nauki o polityce, nauki prawne

Specjalności:historia doktryn politycznych i prawnych, prawo konstytucyjne, rodzinne, oświatowe i międzynarodowe

Miejsca pracy: Aktualne: Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; Wydział Humanistyczny; Instytut Politologii

Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim; Wydział Nauk Społecznych i Technicznych

Pełnione funkcje:Aktualne: Dyrektor Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; Wydział Humanistyczny; Instytut Politologii

———————

Andrzej Jaeschke w Wikipedii

 (ur. 27 czerwca 1953 w Krakowie) – polski polityk, politolog polski, profesorUniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, senator V kadencji.

Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1976). W 1981obronił na tej uczelni doktorat z nauk politycznych i podjął pracę w krakowskiej Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej. W 1996 habilitował się (na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, na podstawie pracy Myśl społeczno-polityczna Zygmunta Zaremby w latach 1916-1967). W listopadzie  2003 odebrał nominację profesorską. W Akademii Pedagogicznej w Krakowie pełni funkcję dyrektora Instytutu Politologii i kierownika Zakładu Współczesnych Systemów Politycznych; od 1997 jest wicedyrektorem Instytutu Badań Społecznych i Międzynarodowych w Warszawie, a od 2000 wykłada w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. W latach 19961998 był członkiem Rady Nadzorczej Banku Przemysłowo-Handlowego S.A. Jego zainteresowania zawodowe obejmują nauki polityczne i nauki o prawie, szczególnie historię doktryn politycznych i prawnych, prawo konstytucyjneprawo rodzinne, prawo oświatowe, prawo międzynarodowe. Ogłosił kilkadziesiąt publikacji naukowych, w tym trzy książki. Członek Związku Nauczycielstwa Polskiego, działa również w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. … W SLD pełnił funkcję małopolskiego rzecznika dyscypliny partyjnej, został następnie wiceprzewodniczącym partii oraz członkiem rady programowej Lewicy i Demokratów. W latach 20012005 z ramienia SLD zasiadał w Senacie, reprezentując okręg krakowski, był zastępcą przewodniczącego Komisji Ustawodawstwa i Praworządności…. Od 2008 zasiada w komisji etyki SLD.

———–

PiS potwierdza: pracujemy nad ustawą dekomunizacyjną

Wirtualna Polska,  2006-09-09 

wiceprzewodniczący SLD Andrzej Jaeschke zadeklarował niedawno, iż Sojusz jest partią antykomunistyczną. Poseł SLD dodał, że nie boi się ewentualnych skutków ustawy dekomunizacyjnej, bo choć należał do PZPR, to nie zajmował w niej żadnych stanowisk

————-

Skandal honoris causa

Nasza Polska

„Gaude Mater Polonia” rozbrzmiewać będzie za tydzień, 17 listopada w auli krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Na internetowej witrynie uczelni jej władze z dumą zapraszają na uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa Adamowi Michnikowi…

Zupełnie inne zdanie na tę kwestię ma, rzecz jasna, prof. Andrzej Jaeschke, były senator Sojuszu Lewicy Demokratycznej, dyrektor Instytutu Politologii UP, którego rada zatwierdziła pomysł przyznania doktoratu. – Oczywiście, jestem w pełni usatysfakcjonowany tym, że Senat i rektor naszej uczelni wystąpiły z takim wnioskiem. Nic więcej panu nie powiem – stwierdził w wyjątkowo krótkiej rozmowie z „NP”. 

——

Instytut Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego

Dyrektor: prof. dr hab.  Andrzej Jaeschke

Komentarze 3

 1. TO SCHIZOFRENIA ,ROZDWOJENIE JAŹNI Z WYOBRAŹNIĄ PARANOIDALNĄ!

 2. Panie JW, przytoczony przez Pana cytat:
  „Poseł SLD dodał, że nie boi się ewentualnych skutków ustawy dekomunizacyjnej, bo choć należał do PZPR, to nie zajmował w niej żadnych stanowisk”
  jest typowym przykładem nierzetelności. Sugeruje bowiem, że tak powiedział prof. Jaeschke. Tymczasem jest to wypowiedź pana Kalisza.

 3. SYNDROM STRUSIA

  Marek Wroński

  http://www.forumakad.pl/archiwum/2005/02/18-zann-syndrom_strusia.htm

  Z ARCHIWUM NIEUCZCIWOŚCI NAUKOWEJ (30)
  Forum Akademickie numer 2/2005

  I tak na przykład w numerze 2 czasopisma historycznego „Dzieje Najnowsze” z 2002 roku, na stronach 222-228 ukazała się recenzja pióra profesora Rafała Stobieckiego z Uniwersytetu Łódzkiego. Omówił w niej książkę Piotra Bilińskiego Feliks Koneczny (1862-1949). Życie i działalność, która jest rozprawą doktorską, obronioną 19 października 2001 w Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Promotorem był profesor Andrzej Jaeschke, zaś recenzentami: profesor Jerzy Maternicki z Uniwersytetu Rzeszowskiego i profesor Michał Śliwa z Krakowa.

  Profesor Stobiecki na stronie 227 swojej recenzji zarzucił doktorowi Bilińskiemu, że splagiatował około 8 stron tekstu z prac kilku różnych autorów. Mimo że w październiku 2003 zarówno telefonicznie, jak i pisemnie powiadomiłem profesora Jaeschkego, iż jego doktorantowi publicznie zarzucono plagiat, ani doktor Piotr Biliński, ani promotor, jak również żaden z recenzentów, nie odpowiedział na krytykę na łamach „Dziejów Najnowszych”. Co więcej, dotąd nie przejrzano krytycznie pracy doktorskiej, która, być może, wymaga ponownego otwarcia przewodu doktorskiego.
  ———–
  BRAK KRYTYCYZMU
  http://www.forumakad.pl/archiwum/2005/06/22-zann-brak_krytycyzmu.htm

  Chciałbym też podkreślić, że książka doktora Bilińskiego jest jednocześnie Jego pracą doktorską obronioną w październiku 2001 roku na Wydziale Humanistycznym (dziekan: prof. dr hab. Tadeusz Budrewicz) Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Promotorem był obecny dyrektor Instytutu Politologii AP, prof. dr hab. Andrzej Jaeschke, recenzentem prof. dr hab. Michał Śliwa z Zakładu Historii Doktryn Politycznych – obecny rektor tej uczelni. Drugim recenzentem był prof. dr hab. Jerzy Maternicki z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego….
  Być może praca jest tak dobra, że te osiem stron „kradzionego” tekstu nie przechyli szali w kierunku odebrania doktoratu. Jednak obowiązkiem władz uczelnianych i wydziałowych jest powołanie niezależnej komisji, która oceni zarzuty i zarekomenduje Radzie Wydziału Humanistycznego AP dalsze kroki.

  Sprawa stała się publiczna, więc dalsze milczenie oraz brak instytucjonalnej reakcji rzuci cień na kolejną uczelnię – tym razem w Krakowie.

  Marek Wroński, Nowy Jork

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: