Kulisy wprowadzenia stanu wojennego

Biuletyn IPN 12 2009

Antoni Dudek, IPN

„BEZ POMOC Y NIE DAMY RADY” 

W listopadzie 1997 r. w Jachrance pod Warszawą odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona okolicznościom wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Obok historyków w obradach wzięła udział spora liczba bohaterów tamtych wydarzeń. Obecnych było kilku czołowych działaczy „Solidarności”, z drugiej strony m.in. gen. Wojciech Jaruzelski. Byli też zagraniczni goście, a wśród nich naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego w latach 1977–1989, marsz. Wiktor Kulikow. „Jednym z najbardziej emocjonujących momentów podczas konferencji […] był ten, w którym marszałek Kulikow, wymachując niewielkim zeszytem, twierdził, iż znajdują się w nim dowody, że generał Wojciech Jaruzelski domagał się w grudniu 1981 r. zapewnienia, że w wypadku niepowodzenia stanu wojennego otrzyma pomoc wojskową. Generał kategorycznie temu zaprzeczał” – wspominał jeden z organizatorów konferencji w Jachrance, prof. Andrzej Paczkowski …………..

Reklamy

Komentarze 3

 1. Gdyby tak jeszcze ujawniono dowody czystek akademickich na uczelniach po wprowadzeniu stanu wojennego i po jego odwieszeniu, czemu towarzyszło
  dalsze czyszczenie kadrowe, które tak jasno wpłynęło na stan obecny nauki w Polsce.

 2. Dudek: Jaruzelski nie bronił interesu Polski, lecz PZPR
  http://www.tvn24.pl/-1,1632735,0,1,dudek-jaruzelski-nie-bronil-interesu-polski–lecz-pzpr,wiadomosc.html

  – Moim zdaniem gen. Jaruzelski chciał jedynie uratować monopolistyczne rządy PZPR – mówił w „24 godzinach” dr Antoni Dudek z IPN. – Jaruzelski był w ciężkiej sytuacji, chciał zyskiwać punkty u Rosjan. Wiedział, że nie będzie interwencji – ripostował publicysta Janusz Rolicki. IPN opublikował dziś dokumenty, z których wynika, że w grudniu 1981 r. gen. Jaruzelski sugerował sowietom wkroczenie do Polski.

 3. Generał Jaruzelski apelował o „bratnią pomoc”

  http://www.tvn24.pl/-1,1632740,0,1,general-jaruzelski-apelowal-o-bratnia-pomoc,wiadomosc.html

  inia obrony gen. Wojciecha Jaruzelskiego od lat jest jasna – wprowadził stan wojenny, bo Polsce groziła inwazja Sowietów. Z opublikowanych przez IPN dokumentów wynika jednak, że nie tylko Sowieci nie kwapili się z pacyfikacją Polski, ale co więcej sam generała apelował o „bratnią pomoc”.
  Opublikowane przez IPN dokumenty to tzw. „zeszyty robocze” adiutanta dowódcy wojsk Układu Warszawskiego, sowieckiego marszałka Wiktora Kulikowa.

  Część tych dokumentów autorstwa gen. Wiktora Anoszkina była historykom znana już dziesięć lat temu. Teraz znają całość, która w opinii autora IPN-owskiego opracowania nie pozostawiają wątpliwości – groźby sowieckiej interwencji nie było….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: