Tadeusz Iwiński – prof. politolog, poliglota, zdobywca tytułu Komucha Roku 2009

Nauka Polska – Baza Ludzi Nauki

prof. dr hab. Tadeusz Iwiński

Dyscypliny KBN: nauki o polityce

Specjalności: doktryny polityczne, polityka międzynarodowa

Miejsca pracy: Aktualne: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; Wydział Nauk Społecznych; Instytut Nauk Politycznych

Nieaktualne: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; Wydział Nauk Społecznych i Sztuki; Instytut Nauk Politycznych

Członkostwo: Nieaktualne: Członek Polska Akademia Nauk; Wydziały PAN; Wydział I – Nauk Społecznych; Komitet Nauk Politycznych

————

Tadeusz Iwiński w Wikipedii

(ur. 28 października 1944 w Piastowie) – polski polityk, od 1991 poseł na Sejm I, II, III, IV, V i VI kadencji, wykładowca akademicki, poliglota.

W 1968 został magistrem inżynierem chemii, kończąc studia na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. W 1973 uzyskał stopień doktora nauk politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 1981 Wyższa Szkoła Nauk Społecznych przy KC PZPR przyznała mu stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk politycznych. Posiada tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Pracuje w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie Harvarda (1977–1978) i IREX-u na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (1988).

Od 1967 do 1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Następnie działał w SdRP (był jednym z założycieli tej partii), od 1999 zasiada we władzach Sojuszu Lewicy Demokratycznej…

Deklaruje znajomość ponad 10 języków obcych, m.in. portugalskiego, hiszpańskiego, włoskiego, niemieckiego, angielskiego, francuskiego, rumuńskiego, arabskiego, japońskiego, rosyjskiego i łaciny

———

Życiorys

Strona prywatna

————-

 

TADEUSZ IWIŃSKI – KOMUCHEM ROKU 2009

wg, Niezalezna.pl, 19-12-2009

Po emocjonującym finiszu (kilkaset decydujących głosów na zwycięzcę padło ostatniego dnia konkursu!) tytuł Komucha Roku 2009 otrzymał Tadeusz Iwiński, poseł SLD….

 W 1973 r. tow. Tadeusz uzyskał stopień doktora nauk politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od tego czasu zaczyna się błyskotliwa kariera naukowa Iwińskiego. Do najważniejszych dzieł wczesnego, młodzieńczego okresu należą następujące książki:
Antyimperialistyczna strategia umacniania niezależności politycznej Indii (Wyższa Szkoła Nauk Społecznych przy KC PZPR. Instytut Nauki o Partii. Zakład Politycznych Systemów i Doktryn Współczesnego Kapitalizmu, 1974)
Kompradorskie reżimy polityczne Ameryki Łacińskiej na przykładzie Paragwaju (Wyższa Szkoła Nauk Społecznych przy KC PZPR. Instytut Nauki o Partii. Zakład Politycznych Systemów i Doktryn Współczesnego Kapitalizmu, 1974)
Portugalia na zakręcie historii (Wydaw. Ministerstwa Obrony Narodowej, 1975)
Współczesny neokolonializm (Wydaw. Min. Obrony Narodowej, 1979)
System władzy politycznej w imperium kolonialnym na przykładzie dominium brytyjskiego (Wyższa Szkoła Nauk Społecznych przy KC PZPR. Instytut Nauki o Partii. Zakład Politycznych Systemów i Doktryn Kapitalizmu, 1974)

Okres 1981-1990 to czas tytanicznej pracy umysłowej tow. Tadeusza. Powstają wówczas takie dzieła jak:
Geneza, źródła i rola antykomunistycznej krucjaty w strategii i taktyce amerykańskiego imperializmu („Książka i Wiedza”, 1983)
Lewica iberyjska (Wydaw. Min. Obrony Narodowej, 1982)
Podstawowe problemy współczesnego świata („Książka i Wiedza”, 1986)
Ruch rewolucyjny w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej (Państ. Wydaw. Naukowe, 1982)
Współczesny antykomunizm (Wyższa Szkoła Nauk Społecznych przy KC PZPR, 1984)

Tow. Tadeusz współredagował także następujące pozycje:
Burżuazyjne i emigracyjne próby deprecjacji roli i polityki PZPR (ANS, 1986)
Materiały do studiowania nauki o partiach i systemach partyjnych współczesnego świata (ANS, 1985)

Warto podkreślić, że w 1986 r. tow. Tadeusz napisał przedmowę do dzieła samego Fidela Castro – wodza mas pracujących na bratniej Kubie….

Przypomnijmy, że Tadeusza Iwińskiego nominowaliśmy do nagrody Komuch Roku 2009 za złożenie w Biurze Analiz Sejmowych wniosku o zbadanie konstytucyjności zakazu stosowania symboli komunistycznych. – Zakaz rozpowszechniania koszulek z sierpem i młotem czy wizerunkiem Che Guevary „czyni z Polski ciemnogród” i może godzić w konstytucyjne prawa obywatelskie – uzasadniał swoje stanowisko Iwiński. Jak widać, biografia laureata nie pozostawia żadnych wątpliwości, że wybór naszych Czytelników był słuszny.

Reklama

Komentarze 3

 1. Ludacja dla komucha roku:Tow.Tadeusza Iwińskiego

  http://www.debata.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=764:ludacja-dla-komucha-rokutow-tadeusza-iwiskiego&catid=65:publicystyka&Itemid=123

  , 21 Grudzień 2009 22:05 Łukasz Bardziński

  Z wielkim zachwytem przyjąłem informację o tym, że mój były wykładowca zdobył zaszczytny tytuł Komucha Roku w plebiscycie portalu Niezalezna.pl. Wielce szanowny pan profesor swoim słowem i czynem już dawno zasłużył sobie na ten tytuł, dlatego jedyna wątpliwość, jaka nasuwa się przy postaci tegorocznego zwycięzcy, to pytanie – „dlaczego tak późno?”.

  Łza kręci mi się w oku, kiedy przypomnę sobie, jak jeszcze kilka lat temu, jako student politologii, czekałem na zajęcia z profesorem. Z uwagi na jego liczne obowiązki nie były to częste spotkania. Jedynie raz w miesiącu mogliśmy czerpać ze skarbnicy wiedzy, jaką był i nadal jest Tadeusz Iwiński. Mało tego – to, co inni wykładowcy przekazywali żmudnie co tydzień przez półtorej godziny, on potrafił w wersji skumulowanej przedstawić na kilkugodzinnym maratonie podczas comiesięcznych spotkań. Informacji, jakie zdobyliśmy dzięki tym zajęciom, trudno byłoby szukać w książkach z zakresu stosunków międzynarodowych. Do dziś wspominam dowcipy opowiadane przez ulubionego wykładowcę: Żydzi, radio Erewań czy jeszcze bardziej wyszukany humor; wszystkie te dziedziny, odnosiłem wrażenie, były głęboko zgłębione przez profesora…..

 2. Błagam, zróbcie coś z tym Komuchem – wciąż pojawia się w różnych programach, mówi dużo, szybko i głupio, nie dopuszcza innych do głosu, zawsze ma do powiedzenia tylko dwa zdania. Niestety są to baaaardzo długie zdania, omijające temat i nie do przerwania. Od pokrewnego mu wykładowcy pamiętam jedno zdanie – i tylko jedno zdanie „Nauka burżuazyjna ze spekulatywnym charakterem zawieszona dokładnie w próżni…” Wszystko jest jasne, prawda ?

 3. przepraszam – miało być ” adekwatnie w próżni „

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: