Włodzimierz Bednarski – pionier biotechnologii żywności, esbecki TW „Piernik”

Prof. Włodzimierz Bednarski

serwis Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Włodzimierz Bednarski urodził się w 1943 roku w Gniewkowie. Studia na Wydziale Technologii Mleczarstwa i Żywności Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie ukończył w 1966 roku. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1972 roku, doktora habilitowanego w 1980 a tytuł profesora w 1987 roku. Na stanowisko profesora zwyczajnego został mianowany w 1994 roku, a od 2007 roku jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk…

Rozległa działalność naukowa i wdrożeniowa była możliwa dzięki współpracy Profesora z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, m.in. z Uniwersytetem Stanowym w Ames, Iowa (USA), z Humboldt Universitat w Berlinie, z Uniwersytetami w Paderborn i Greisfaldzie, Instytutem Mikrobiologii i Wirusologii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie.

Profesor Bednarski jest jednym z pionierów biotechnologii żywności w Polsce. Wspierał rozwój tej dyscypliny nauki nie tylko w macierzystej uczelni, lecz również w wielu innych placówkach naukowych. …Profesor Bednarski był recenzentem aż 144 dokumentacji i prac związanych z kształceniem i rozwojem kadr naukowych. Opracował 32 recenzje rozpraw doktorskich, 52 recenzje na stopień doktora habilitowanego i 49 recenzji w postępowaniu na tytuł profesora. Z powodzeniem łączy pracę naukową z działalnością dydaktyczną. Wypromował 11 doktorów, kierował wykonaniem 120 prac magisterskich oraz 27 prac inżynierskich. Jest autorem i redaktorem licznych podręczników akademickich z zakresu biotechnologii i technologii żywności.

Imponująca jest działalność organizacyjna Profesora Bednarskiego. Pełnił liczne zaszczytne funkcje, zarówno we własnej uczelni, jak i poza nią. Był m.in.: prodziekanem (1981–1984) i dziekanem (1991–1994) Wydziału Technologii Żywności, prorektorem ds. dydaktyczno-wychowawczych Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie; wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk o Żywności Polskiej Akademii Nauk (1996–1998). Aktualnie Profesor Bednarski jest przewodniczącym Komitetu Nauk o Żywności Polskiej Akademii Nauk, Rady Naukowej Instytutu Biotechnologii i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie, członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz rad programowych czasopism: Przemysł Spożywczy, EJPAU seria Biotechnologia i Polish Journal of Food and Nutrition Science.

Za liczne zasługi Profesor Włodzimierz Bednarski został uhonorowany wieloma znaczącymi wyróżnieniami, m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i siedmioma nagrodami ministra. Otrzymał także odznakę „Zasłużony dla Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”.

—————

Prof. Włodzimierz Bednarski doktorem honoris causa

Gazeta Uniwersytecka , 04-01-2010

Profesor Włodzimierz Bednarski, kierujący Katedrą Biotechnologii Żywności na Wydziale Nauki o Żywności, otrzymał godność doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu…

Profesor Bednarski jest biotechnologiem żywności. Jego największe osiągnięcia naukowe dotyczą optymalizacji procesów mikrobiologicznej syntezy białek, lipidów i związków smakowo-zapachowych, modyfikacji enzymatycznej składników żywności oraz możliwości racjonalnego zagospodarowania produktów odpadowych przemysłu spożywczego.
Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 400 pozycji, w tym 141 oryginalnych prac twórczych oraz 15 monografii, skryptów i podręczników. Jest autorem i redaktorem licznych podręczników akademickich z zakresu biotechnologii i technologii żywności.
Naukowiec urodził się w 1943 r. w Gniewkowie. W 1966 r. ukończył studia na Wydziale Technologii Mleczarstwa i Żywności Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1980 r. a tytuł profesora w 1987 roku. Od 2007 r. jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

———–

Esbecki „Piernik” i radzieckie albumy. Współpraca profesora Bednarskiego z komunistycznym wywiadem

Debata, 27 – Paweł  Piotr Warot

TW „Piernik”

Włodzimierz Bednarski, pełniący w latach 1977–1981 funkcję sekretarza ds. organizacyjnych Komitetu Uczelnianego PZPR na Akademii Rolniczo-Technicznej do wspłpracy z wywiadem PRL został pozyskany 5 października 1984 r. podczas ubiegania się o zgodę na wyjazd do ,Institut National de la Recherche Agronomique (INRA) w Paryżu, czyli w czasie, kiedy od miesiąca pełnił funkcję prorektora Akademii  SB w Olsztynie bez trudności9 pozyskiwała osobowe źródła informacji spośród członków partii tym bardziej, że na ART należało do niej ponad 50 proc. wszystkich naukowców, co stanowiło najwyższy odsetek spośród  wszystkich uczelni wyższych w Polsce Ludowej ….

KO „Piernik” dostarczał też bezpiece licznych wiadomości o studentach, za których wychowanie, jako prorektor ds. dydaktyczno-wychowawczych, był poniekąd odpowiedzialny ..Podczas licznych spotkań z funkcjonariuszem SB, odbywających się przeważnie w  kortowskim gabinecie Bednarskiego, w domu Kurowskiego lub na parkingu za miasteczkiem akademickim przy trasie na Warszawę

dochodziło nawet do tego, że esbek sugerował „Piernikowi” jako prorektorowi ART, który z kortowskich naukowców powinien wyjeżdżać na konferencje naukowe

Jedna odpowiedź

  1. Pare lat temu, w 2007 roku, mloda (<30 lat) pracownica naukowa z ART Olsztyn stwierdzila, ze ona by tez wspolpracowala z SB gdyby to byl sposob na wyjazd na zagraniczne sympozjum.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: