Zmiana warty w Uniwersytecie Jagiellońskim w 1972 roku

   

Zmiana warty

w Uniwersytecie Jagiellońskim w 1972 roku

 wg K. Estreicher – Dziennik Wypadków T. IV 

Z chwilą odejścia z rektoratu, w 1972 roku, prof. Mieczysława Klimaszewskiego na­stąpiło odprężenie! Klimaszewski byi już naprawdę bardzo trudny zarówno dla kole­gów (nieprzystępny, wyniosły, niekoleżeński) jak i nieużyteczny dla instytucji. Zależało mu na osobistej karierze (politycznej, naukowej, finansowej) i dla tych sukcesów po­święcał wszystko, a przede wszystkim Uniwersytet, którego był mianowanym rektorem.

Nie ufał nikomu. Opierał się tylko na słabych bo nie mogli być dla niego konku­rentami — na urzędnikach ustosunkowanych w sferach dawnego UB (dyr. adm. Hajec), tłumił wszelką inicjatywę.  

Osobiście przeszedłem z nim różne niełatwe afery w trakcie których wykręcał się i politykował. W ciągu tych ośmiu lat rządów — od ro­ku 1964 — napracowałem się dobrze i nieraz, nie jeden musiałem ustąpić lub (nawet przed samym sobą!) udawać, że czegoś nie widzę.

Osiem lat to spory kawał czasu. To w życiu Uniwersytetu okres, w którym można przeprowadzić niejedną zmianę. Niestety, nic z tych rzeczy nie miało miejsca.

Za rektoratu Klimaszewskiego ostatecznie dokonało się to, co dokonać się musiało. Odeszli profesorowie habilitowani jeszcze przed wojną. Byli to ludzie z pokolenia prze­ważnie ok. 1900 lub wcześniej. Reprezentowali oni na wszystkich wydziałach zarówno wysoki poziom naukowy, jak i moralny. Byli na ogół przywiązani do tradycji Uniwersy­tetu i do Krakowa. Wielu z nich było więźniami obozu i uczestnikami walki podziem­nej. Oto ich nazwiska:

Jan Gwiazdomorski Tadeusz Dobrowolski Adam Bochnak Witold Taszycki Stanisław Gołąb Stanisław Smreczyński

Długa jest ich lista. Niektórzy zmarli jak Ważewski, nagle jak Patkaniowski, Jamka. R.J.P.

Na ich miejsce przyszli ludzie młodzi. Docenci, profesorowie. Na ogół wydają się sympatyczni, ale dużo jest wśród nich partyjnych. To zaciemnia obraz.

Klimaszewski nadmiernie popierał socjologię na wyraźną niekorzyść nauk historycz­nych. Tych ostatnich nie znosił, sam uważał się za przyrodnika, choć przyrodnikiem chyba nie był, bo jako geograf raczej uprawiał systematykę i klasyfikację. Zresztą mniejsza o to.

Gdzie mógł i jak mógł, popierał ludzi partyjnych, chcąc się przysłużyć. Przypodchle-biał się środowiskom śląskim (stworzył tam niepotrzebnie filię UJ), o środowisko kra­kowskie nic dbał zupełnie. Zniszczył Collegium Juridicum, bardzo źle odnowił Collegium Phisicum — Kołłątaja.


Najwi
ększym błędem rektoratu Klimaszewskiego było obniżenie poziomu Uniwersyte­tu i wyraźne prześladowanie nauk humanistycznych. Robił tak dlatego, iż w ten sposób pozyskiwał zaufanie Gomułki, Kliszki, Domagały, tzn. tych którzy w Krakowie widzieli źródło intelektualnej opozycji. Jako zastępca Przewodniczącego Rady Państwa mógł wie­le wytargować dla Uniwersytetu — nie zyskał nic — nie chciał. Pilnował, aby nic mieć konkurencji. Tytuł rektora magnificencji byt mu potrzebny, ale dla niego samego. 

Był bardzo zręczny, układny, w rozmowie bardzo przyjemny, choć bez głębszego wy­kształcenia. Popadł jednak rychło w jakąś manię reprezentowania, protokołów dyplo­matycznych, oficjalnych przyjęć, przemówień, hołdów. Dla celów reprezentacyjnych używał dworu w Modlnicy. Nie można zaprzeczyć, że tego rodzaju siedziba jest po­trzebna, ale było to niepomiernie kosztowne, a budżet Modlnicy nie jest ustalony i jaw­ny, lecz ukryty w jakichś ogólnych wydatkach.

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Co do niepotrzebności filii UJ na Śląsku – opinia o bezsensie istnienia wyższego szkolnictwa na Śląsku istniała już przed wojną. Powołanie Politechniki Śląskiej również krytykowano jako niepotrzebne przedsięwzięcie, skoro już jest AGH.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: