Sprawa nowelizacji ustawy o IPN – aktualna lista podpisów przekazana

Lista podpisów pod Listem  otwartym w sprawie nowelizacji ustawy o IPN

https://lustronauki.wordpress.com/2010/03/22/protest-naukowcow-przeciwko-nowelizacji-ustawy-o-ipn/

(niemal 500 podpisów)  została przekazana  do Marszałka Sejmu, posła Antoniego Macierowicza, senatora Zbigniewa Romaszewskiego, przewodniczącej Kolegium IPN Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, do Przewodniczącego NSSZ Solidarność Janusza Śniadka, do mediów ( m.in. Rzeczpospolita, Gazeta Polska, Niezalezna.pl , Nasza Polska, Nasz Dziennik ) z zaznaczeniem, że intencją sygnatariuszy listu były działania na rzecz zawetowania ustawy przez Prezydenta RP lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego, co było zamiarem Rzecznika Praw Obywatelskich. W obecnej sytuacji list ten jest szczególnie aktualny i należy wyrazić nadzieje, że intencje Prezydenta RP i RPO zostaną uszanowane.

Niestety  są już doniesienia medialne

PO: podpisać ustawę o IPN – tvn.24 (Nie ma ku temu powodu – tak rzecznik klubu PO Andrzej Halicki odpowiada na pytanie, czy pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski powinien zawetować lub odesłać ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej do Trybunału Konstytucyjnego. Skierowania ustawy o IPN do Trybunału chciał zmarły tragicznie prezydent Lech Kaczyński.)

Komorowski dla Newsweeka: Idę przez pole minowe – Newsweek

wskazujące, że te intencje,  ani liczne dzialania obywatelskie na rzecz zawetowania/ zaskarżenia ustawy do TK nie zostaną uszanowane.

Tym niemniej należało robić i należy robić to co jest możliwe i ta akcja w taką filozofię działalności obywatelskiej była wpisana.

Wszystkim, którzy w tej akcji wzięli udział serdecznie dziękuję.

Józef Wieczorek

Komentarzy 29

 1. SPÓR O NOWELIZACJĘ USTAWY O IPN

  http://www.tvn24.pl/-1,1653564,0,1,mowi-jak-prezydent–ktorym-do-konca-nie-jest8221,wiadomosc.html

  Marszałek ma dwa wyjścia: podpisać nie zważając na wolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, albo odesłać do Trybunału – powiedziała w TVN24 Joanna Kluzik-Rostkowska zapytana, co Bronisław Komorowski powinien zrobić z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Tragicznie zmarły Lech Kaczyński chciał, by nowelizacja została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski skłania się zaś ku jej podpisaniu.

  Zdaniem Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Bronisław Komorowski powinien skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Dzięki temu – argumentowała posłanka PiS – dokument poczekałby na nowego prezydenta, który będzie wybrany w wolnych wyborach.

  Marszałek składnia się jednak ku podpisaniu nowelizacji. – Do Trybunału należy odsyłać jedynie ustawy wątpliwe z punktu widzenia konstytucyjności. Jeśli ktoś traktuje serio państwo polskie, nie powinien traktować Trybunału jako przechowalni pomysłów – powiedział w wywiadzie dla „Newsweeka” Bronisław Komorowski. – Pan marszałek tutaj mówi jak urzędujący prezydent, którym tak do końca nie jest – ripostowała w TVN24 Joanna Kluzik-Rostkowska. Jak dodała, w tej specyficznej sytuacji, w której się znaleźliśmy, Trybunał Konstytucyjny „jest prawnym wyjściem pozwalającym na to, żeby tak ważną decyzję dotyczącą IPN podejmował ktoś, kto będzie prezydentem wybranym w wolnych wyborach”.

 2. Z prof. Andrzejem Chojnowskim, byłym przewodniczącym, obecnym członkiem kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, rozmawia Agaton Koziński.

  http://www.polskatimes.pl/opinie/wywiady/247599,chojnowski-komorowski-ma-teraz-mniejsze-pole-manewru,id,t.html

  Czy kolegium IPN podjęło słuszną decyzję, rozpisując konkurs na szefa Instytutu?
  Tak naprawdę kolegium nie miało dobrego wyboru. Oczywiście, mogło zwlekać z rozpisaniem tego konkursu, ale nie miała pewności skutku swoich działań. Na tym właśnie polegał dramat tej sytuacji – i stąd wziął się podział zdań wewnątrz kolegium. Ja uważałem i uważam, że kilku- czy kilkunastodniowa zwłoka niewiele by zmieniła. ….
  ———-
  Komorowski ws. IPN nie będzie kierował się wolą Lecha Kaczyńskiego

  http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/416289,komorowski_ws_ipn_nie_bedzie_kierowal_sie_wola_lecha_kaczynskiego.html

  Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki głowy państwa, zapowiada w wywiadzie dla „Newsweeka”, że nie skieruje do Trybunału Konstytucyjnego nowej ustawy o IPN…

 3. […] potrzeby ustosunkowania się do znaczącej akcji protestacyjnej przeciw nowelizacji ustawy.( np. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN – aktualna lista podpisów przekazana […]

 4. Politycy podzieleni ws. podpisywania ustawy o IPN
  http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/polska/politycy-podzieleni-ws–podpisywania-ustawy-o-ipn,57260,1

  Słowa marszałka Sejmu w wywiadzie dla „Newsweeka” o ustawie IPN podzieliły polityków. Zdaniem przedstawicieli PiS i współpracowników nieżyjącego prezydenta marszałek Bronisław Komorowski powinien uszanować wolę Lecha Kaczyńskiego i skierować dokument do TK. Tego argumentu nie uznają PO i Lewica.

  W wywiadzie dla „Newsweeka” pełniący obowiązki głowy państwa marszałek Komorowski zapowiedział, że skieruje ustawę do Trybunału tylko, jeśli znajdzie w niej przepisy, mogące kolidować z konstytucją, a nie dlatego, że chciał to zrobić Lech Kaczyński. Rzecznik klubu PO Andrzej Halicki powiedział zaś w sobotę, że według niego nie ma podstaw do zanegowania procesu legislacyjnego dotyczącego ustawy o IPN.
  Rzecznik PiS Adam Bielan uważa z kolei, że marszałek Komorowski powinien w tej sprawie „uszanować wolę tragicznie zmarłego prezydenta pana Lecha Kaczyńskiego i wysłać ustawę do Trybunału Konstytucyjnego”. – Prezydent rozmawiał ze współpracownikami, polecił przygotowanie wniosku o przesłanie tej ustawy do TK – dodał.

  Bielan powiedział, że spór o podpis pod ustawą jest dowodem „na to, z jak niezręczną sytuacją mamy w tej chwili do czynienia”. – Jedna osoba jest w tej chwili marszałkiem Sejmu, który uchwalił tę ustawę, pełni obowiązki prezydenta, chociaż nie ma do tego mandatu społecznego i jest kandydatem głównej partii politycznej w wyborach prezydenckich, które odbędą się za dwa miesiące – powiedział Bielan.

  Podobnego zdania jest minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin. – Ja wielokrotnie sam słyszałem, jak prezydent mówił, że tę ustawę skieruje do Trybunału Konstytucyjnego. I nie było w tym, co mówił prezydent tylko takiej chęci, jak się czasami uważało, przedłużenia czasu wejścia ustawy w życie. Naprawdę są poważne zastrzeżenia konstytucyjne, one były formułowane i przez Biuro Analiz Sejmowych w trakcie pracy w Sejmie i przez Biuro Legislacyjne Senatu(…) Pomimo to, te uwagi nie zostały wzięte pod uwagę w procesie legislacyjnym. Jest pełna podstawa, żeby tą ustawą zajął się TK – powiedział dziennikarzom Sasin.

  Według niego „skierowanie ustawy do Trybunału w sytuacji poważnych wątpliwości, co do jej konstytucyjności jest czymś naturalnym i nawet jeżeli pan marszałek głosował za tą ustawą, powinien ją skierować do Trybunału”.

  Odmienną opinię wyraża wiceszef klubu PO Rafał Grupiński. – Marszałek Komorowski musi wykonywać wszystkie te obowiązki, które ustawowo, czy konstytucyjnie na niego spadły. Wobec tego powinien podejmować decyzje po pierwsze zgodnie z przepisami prawa, a po drugie zgodnie z własnym sumieniem – powiedział. – On w tej chwili tę rolę pełni i nie może kierować się żadnymi innymi względami, jak tylko własnym sumieniem i rozpoznaniem – podkreślił Grupiński.

  O tym, że ustawa powinna zostać przez marszałka podpisana przekonany jest europoseł SLD Wojciech Olejniczak. – Jeżeli raz głosował za tą ustawą, to powinien po prostu ją podpisać, a wykonywanie woli nawet zacnych ludzi, z którymi wcześniej się nie zgadzaliśmy byłoby niezrozumiałe. Niezrozumiałe dla opinii publicznej, ale też niezgodne z takimi zdrowymi zasadami, o które tak prosimy, żeby w życiu politycznym funkcjonowały – powiedział Olejniczak. – Będziemy rozliczać pana marszałka z faktów, ze sposobu podejmowania tej decyzji i realizowania określonych spraw, a nie z tego, czy wykonał czyjąś wolę, bo to byłoby niezrozumiałe – dodał.

  Do niedawna kandydat SDPL na prezydenta Tomasz Nałęcz powiedział, że „historyk się kłopotliwie uśmiechnie, jeśli usłyszy opinię współpracownika osoby zmarłej, że zmarły sobie czegoś życzył”. – Prezydent manifestuje swoją wolę podpisami, nie rozmowami ze współpracownikami, więc to nie jest poważny argument – podkreślił.

  – Zresztą kłopot marszałka Komorowskiego, moim zdaniem, nie polega na tym, że prezydent Kaczyński coś przed śmiercią mówił swoim współpracownikom. Kłopot marszałka polega na tym, że ustawa obowiązująca o IPN-ie, jak i nowa, czekająca na podpis głowy państwa, zawiera podstawowy mankament – nie przewiduje sytuacji, w której nie żyje prezes IPN. Moim zdaniem marszałek Komorowski zastosuje takie rozwiązanie, żeby dać czas Sejmowi na znowelizowanie ustawy z uwzględnieniem sytuacji, że prezes IPN nie żyje – powiedział Nałęcz.

 5. 05:46, 28.04.2010 /PAP, „Polska”
  Co dalej z ustawą o IPN?
  KOMOROWSKI SPOTKA SIĘ Z KOLEGIUM INSTYTUTU
  ……Środowy dziennik „Polska” twierdzi, że decyzja zapadła i część – ale tylko część – zapisów ustawy rzeczywiście trafi do Trybunału. Te zapisy, które dotyczą trybu wyboru prezesa IPN marszałek ma jednak podpisać – donosi gazeta.

  Czy to znaczy, że następca tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem Janusza Kurtyki będzie znany jeszcze przed wyborami? – Decyzja jest taka, by wybór szefów IPN i NBP odbył się już po wyborach, po to, by uciąć wszystkie zarzuty o polityczne wykorzystywanie sytuacji – mówi „Polsce” anonimowo polityk z władz PO.

  Konkurs

  W ubiegłym tygodniu Kolegium IPN ogłosiło konkurs na nowego prezesa Instytutu – po śmierci Janusza Kurtyki. Konkurs odbywałby się według obecnych zapisów ustawy o IPN – nowelizacja, która czeka na decyzję Komorowskiego, odbiera Kolegium prawo do rozpisania takiego konkursu.

  W ocenie marszałka – w obecnej sytuacji – mamy do czynienia z „brakiem podstaw prawnych do wyboru prezesa, a więc do zapewnienia spokoju w okresie przejściowym”. Marszałek argumentował, że w nowej ustawie „nikt nie przewidział śmierci prezesa”, zaś w obowiązującej „brakuje rozstrzygnięć, które pozwoliłyby na przejmowanie funkcji prezesa przez jego zastępców”…..

 6. Kto będzie szefem IPN? Zdecyduje Komorowski
  SEJM ZNOWELIZOWAŁ USTAWĘ O IPN

  http://www.tvn24.pl/-1,1654275,0,1,kto-bedzie-szefem-ipn-zdecyduje-komorowski,wiadomosc.html

  Sejm uchwalił nowelę regulującą kwestię kierowania IPN w przypadku śmierci prezesa Instytutu. Zgodnie z nią, obowiązki szefa przejmie jeden z zastępców, wskazany przez marszałka Sejmu….
  Za nowelą opowiedziało się 239 posłów, 145 było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu. Posłowie odrzucili m.in. poprawkę zgłoszoną przez koło Polska Plus, która zakładała, że to nie marszałek Sejmu, ale przewodniczący Kolegium IPN wybierałby zastępcę, który pełniłby funkcję prezesa Instytutu.

 7. POśpiech w przejmowaniu IPN
  Między Michnikiem a Rydzykiem
  Rafał A. Ziemkiewicz

  http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2010/04/29/pospiech-w-przejmowaniu-ipn/

  Pytanie, którego nie wolno w tej sytuacji nie zadać − do Bronisława Komorowskiego i całej PO: co takiego znajduje się w zasobach IPN, że ustanowienie nad nimi własnego, zaufanego nadzorcy, staje się w okresie kampanii wyborczej tak pilne?

 8. Pochód w obronie IPN przemaszerował przez Kraków

  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,7831336,Pochod_w_obronie_IPN_przemaszerowal_przez_Krakow.html

  Kilkunastu manifestantów przemaszerowało ulicami Starego Miasta w kierunku pl. Matejki. Przez megafon wykrzykiwali sprzeciw wobec podpisania nowej ustawy o IPN przez pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Bronisława Komorowskiego.

  Instytut Pamięci Narodowej to także placówka naukowa i badawcza. Dlaczego nikt o tym nie chce pamiętać – krzyczał prowadzący manifestację przez megafon. – Nie może być tak, że nie wybrany przez naród, pełniący obowiązki prezydenta decyduje o tak ważnej instytucji – dodawał. Grupa maszeruje z jednym transparentem i flagami.

 9. Komorowski podpisał nowelizację ustawy o IPN. „To kolosalna kompromitacja”

  http://www.debata.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1039:komorowski-podpisa-nowelizacj-ustawy-o-ipn-qto-kolosalna-kompromitacjaq&catid=38:polska&Itemid=109

  …..- To najgorszej przygotowana ustawa, z jaką miałem do czynienia w przeciągu mojej 2-letniej pracy w senacie – mówi wicemarszałek izby wyższej, senator niezrzeszony Zbigniew Romaszewski, w rozmowie z portalem Fronda.pl. – Gdy zostanie prolongowana, z pewnością zgłosimy ją do Trybunału Konstytucyjnego – dodaje polityk. Jego zdaniem sposób wyboru prezesa i przekazanie większości władzy w ręce Rady IPN oznacza „totalną polityzację” IPN. – To bezczelność i uważanie odbiorców za idiotów – komentuje argument, jakoby nowelizacja miała właśnie odpolitycznić Instytut.

  Romaszewski skrytykował także możliwość przekazywania oryginałów dokumentów osobom, które się po nie zgłoszą. – Te dokumenty mają często po kilkadziesiąt lat i już niszczeją. Mamy zresztą złe doświadczenia z przekazaniem oryginałów prezydentowi Lechowi Wałęsie. Wówczas one przepadły. To prowadzi do zdekompletowania zbiorów – mówi portalowi Fronda.pl. Jego zdaniem podpisanie ustawy to „kolosalna kompromitacja”. – Nie wiem, jak mógł ją podpisać historyk, za którego Bronisław Komorowski się uważa. Jak on wyobraża sobie zinwentaryzowanie ok. 25 mln teczek do 31 grudnia 2010 roku, który to obowiązek narzuca na IPN nowa ustawa? – pyta były działacz KOR.

  Także senator Platformy Obywatelskiej Jan Rulewski nie jest zadowolony z podpisania przez marszałka nowelizacji. – Ustawa w nowym brzmieniu czyni środowiska naukowe władzą polityczną, która musi wybierać między różnymi partyjnymi opcjami. To ograniczenie dla swobody prowadzenia badań naukowych – mówi naszemu portalowi – …

 10. „Najgorsza ustawa, jaką widziałem”
  KOMENTARZE DO NOWELIZACJI USTAWY O IPN

  http://www.tvn24.pl/-1,1654288,0,1,najgorsza-ustawa–jaka-widzialem,wiadomosc.html

  Podpisana przez Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy o IPN spotyka się ostrą krytyką polityków nie tylko opozycji, ale też PO. – To najgorsza legislacyjnie ustawa, jaką widziałem podczas ponad 20 lat kariery – w „Rozmowie Rymanowskiego” powiedział senator niezrzeszony Zbigniew Romaszewski. Senator PO Jan Rulewski przyznał: – Ta ustawa nie jest szczytem osiągnięć legislacyjnych.
  Zbigniew Romaszewski krytykuje nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej bezlitośnie. Na pytanie, czy marszałek Sejmu powinien był ją podpisać, odpowiada: – Komorowski powinien ją przede wszystkim przeczytać. To najgorsza legislacyjnie ustawa, jaką widziałem podczas ponad 20 lat kariery w parlamencie – mówi senator. – Ona się kwalifikuje tylko do skierowania do Trybunału Konstytucyjnego – i to zrobimy – zapowiada Romaszewski

 11. Ustawa o IPN podpisana
  http://www.rp.pl/artykul/469110_Ustawa_o_IPN_podpisana.html

  Bronisław Komorowski sygnował nowelizację. Zmarły prezydent Lech Kaczyński chciał ją odesłać do Trybunału

  – Nie znalazłem żadnego powodu, dla którego mielibyśmy się obawiać niekonstytucyjności rozwiązań proponowanych w nowelizacji, więc Trybunał Konstytucyjny może się nimi zająć, jeżeli którykolwiek z klubów z odpowiednią liczbą podpisów skieruje je do niego – powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski po podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN.
  O skierowanie ustawy do TK lub jej zawetowanie apelowały do marszałka środowiska kombatanckie, hierarchowie katoliccy, a także przedstawiciele części środowisk naukowych. Krytyczną ocenę nowelizacji przedstawiło też Kolegium IPN.
  ………..
  Żałoba w Instytucie
  W IPN w czwartek panowało przygnębienie. – Po pogrzebie prezesa Kurtyki pogrzebano też ideę niezależnej od polityków placówki badawczej i ścigającej komunistycznych przestępców – mówi „Rz” bliski współpracownik zmarłego prezesa. Tłumaczy, że musi zachować anonimowość, bo formalnie jest urzędnikiem państwowym. – Poza tym nie chcę dawać łatwego pretekstu do czystki – dodaje.
  Wśród pracowników Instytutu pojawiają się już domysły na temat nowych władz. Jako osobę, która stanie na czele nowej Rady IPN, najczęściej wymienia się historyka prof. Andrzeja Friszkego.
  Nowego prezesa będzie można wybrać najwcześniej jesienią……………..
  Przeciw czwartkowej decyzji marszałka Sejmu protestowało w Krakowie kilkudziesięciu studentów, głównie z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W marszu pod Krzyż Katyński zdjęcie Bronisława Komorowskiego z napisem: „Prawie prezydent. Prawie robi wielką różnicę”. Na ulotkach, które rozdawali przechodniom, napisali m.in.: „Nie chcemy, by katastrofę wykorzystywano do zawłaszczania władzy”.

 12. http://www.dziennik.krakow.pl/pl/aktualnosci/kraj/1015006-ustawa-o-ipn-podpisana.html

  Ustawa o IPN podpisana
  POLITYKA. PiS zapowiada, że skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego..

  Oburzeni sposobem wyboru Rady IPN są nie tylko politycy PiS, ale też część naukowców. Prof. Ryszard Terlecki twierdzi, że podstawowym celem PO jest obsadzenie rady swoimi ludźmi, by ta wskazała takiego kandydata na nowego prezesa instytutu, który jej będzie odpowiadać. Krytykuje on również tryb powoływania rady. – Przecież w ustawie nie ma słowa, że członkiem rady nie może być działacz PZPR, oficer Służby Bezpieczeństwa, PRL-owskich służb wojskowych czy tajny współpracownik. To oznacza, że mamy do czynienia z monstrualnie absurdalnym rozwiązaniem – podkreśla. Jest ono tym bardziej możliwe – według prof. Terleckiego – że w Kolegium Elektorów teoretycznie również mogą zasiadać osoby, które były działaczami partyjnymi, funkcjonariuszami lub współpracownikami bezpieki.

 13. W obronie Instytutu Pamięci Narodowej

  http://www.dziennik.krakow.pl/pl/aktualnosci/malopolska/1015084-w-obronie-instytutu-pamieci-narodowej.html

  Kilkadziesiąt osób protestowało wczoraj wieczorem w Krakowie przeciwko podpisaniu przez Bronisława Komorowskiego ustawy o IPN.
  Pochód z transparentem „IPN – kolejna ofiara Smoleńska” przeszedł z placu Szczepańskiego, przez ul. Szewską, Rynek Główny i ul. Grodzką pod Krzyż Katyński. Przechodniom rozdawano ulotki informujące o proteście i zdjęcia marszałka…

 14. Platforma dorżnęła IPN

  http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100430&typ=po&id=po03.txt

  Komorowski nie wysłuchał apeli o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, aby zadośćuczynić woli prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który przygotowywał wniosek do TK w tej sprawie. Nie posłuchał też apeli naukowców, również wskazujących na niekonstytucyjność nowelizacji. Marszałek przekonuje, iż dokładnie przeanalizował zapisy nowego prawa i nie znalazł tam niczego, co byłoby niezgodne z Konstytucją. Skargę do Trybunału już zapowiadają posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

 15. Podpis Komorowskiego, czyli zgoda na szantaż

  http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=2922&PHPSESSID=e6eda0ecffc0ca6788a292dd422d3dde

  Pierwszymi, którzy skorzystali ze śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego są funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Śmierć ta bowiem przekreśliła możliwość zablokowania nowej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, a co za tym idzie dała funkcjonariuszom zła dostęp do materiałów zbieranych przez nich przeciwko swym ofiarom.

  Bronisław Komorowski, składając swój podpis pod ową ustawą, wbrew woli nie tylko prezydenta, ale i śp. rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego, otworzył szeroko esbekom drzwi do archiwów. Od tej pory każdy funkcjonariusz dostanie nie tylko swoją teczkę personalną, ale i wytworzone przez siebie tzw. materiały operacyjne……
  ..Pisząć swoją książkę „Księża wobec bezpieki”, miałem dostęp do wszystkich tych materiałów. Jednak ze względów etycznych żadnej z tych kompromitujących spraw nie ujawniłem. Podobnie postępowali inni historycy.

  Ujawnią to jednak byli esbecy, którzy masowo będą składać wnioski o dostęp do akt. Co więcej, mogą to wszystko wykorzystać do szantażu swych ofiar i ich rodzin. Ludzie, którzy czynili tyle zła nie cofną się bowiem przed niczym, co może im dać korzyści materialne, zwłaszcza, że pomniejszono im ich emerytury. Wytworzy się też nowy biznes, czyli handel wiedzą o sprawach kompromitujących.

  Od dziś więc esbecy mogą ustawicznie wznosić toasty za zdrowie Bronisława Komorowskiego i za jego zwycięstwo w najbliższych wyborach. Od dziś także byli represjonowani i prześladowani przez system komunistyczny, a także ich bliscy, będą znów żyli w strachu.

 16. PiS skarży nowelę ustawy o IPN
  „JEST NIEZGODNA Z ZASADAMI PRZYZWOITEJ LEGISLACJI”
  http://www.tvn24.pl/0,1654371,0,1,pis-skarzy-nowele-ustawy-o-ipn,wiadomosc.html
  Prawo i Sprawiedliwość zaskarżyło nowelę ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej do Trybunału Konstytucyjnego.
  We wniosku podkreślono, że „gwarantem właściwego pełnienia funkcji przez IPN jest sposób jego usytuowania w strukturze instytucji publicznych, w szczególności poprzez zapewnienie niezależności władz Instytutu”.

  „Kwestionowana ustawa dokonuje szeregu zmian w przepisach konstytuujących Instytut, w tym budzących wątpliwość co do zgodności z Konstytucją: podważa niezależność Instytutu Pamięci Narodowej (art. 2 i art. 73 Konstytucji), narusza prawa obywateli do prywatności, ochrony danych osobowych oraz dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach (art. 47, art. 51, art. 60 Konstytucji), a także jest niezgodna z zasadami przyzwoitej legislacji, w szczególności godzi w zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez niego prawa, zasady pewności oraz określoności prawa (art. 2 Konstytucji)”, napisano we wniosku.

 17. Senat w połowie maja zajmie się nowelą ustawy dot. prezesa IPN

  http://www.polskatimes.pl/warszawa/aktualnosci/250735,senat-w-polowie-maja-zajmie-sie-nowela-ustawy-dot-prezesa,id,t.html
  Senat na kolejnym posiedzeniu zajmie się nowelizacją ustawy dotyczącej prezesa IPN, która reguluje kwestię kierowania Instytutem w przypadku śmierci jego prezesa – poinformowała w piątek Kancelaria Senatu.

  Ze względu na pilny tryb noweli, posiedzenie Senatu zostanie zwołane wcześniej niż planowano, tj. 12-13 maja.

  Przyjęta w czwartek przez Sejm nowela zakłada, że w przypadku śmierci urzędującego prezesa
  Instytutu Pamięci Narodowej jego obowiązki przejmie jeden z zastępców, wskazany przez marszałka Sejmu.
  ———–
  Paczkowski: PO obawiała się gorszego prezesa IPN od Kurtyki

  http://www.polskatimes.pl/opinie/wywiady/250544,paczkowski-po-obawiala-sie-gorszego-prezesa-ipn-od-kurtyki,id,t.html

  Pan ten ruch też interpretuje jako chęć przejęcia kontroli nad IPN przez PO?
  Na pewno to będzie dodatkowe pole do konfliktu z PiS, bo jednak wyznaczanie prezesa przez marszałka, który jest z definicji osobą polityczną, stoi w niezgodzie z samym założeniem ustawy PO, że się odpolitycznia IPN. Na spotkaniu z marszałkiem podnosiłem zresztą tę sprawę. Marszałek zaproponował, że się zobowiązuje konsultować z kolegium IPN przy decyzji. Ktoś z nas wskazał, że to powinno być w tej nowelizacji zapisane wprost, ale marszałek nie miał wyraźnie ochoty, żeby konsultacje były ubrane w jakąś formę…
  To jak to jest z tymi intencjami dziś, Pana zdaniem?
  Pierwotną intencją tej noweli było to, żeby uniemożliwić kulturalnie ponowny wybór na prezesa Janusza Kurtyki. A dziś chyba chodzi o to, żeby obecne kolegium IPN nie wybrało kogoś gorszego, bardziej radykalnego dla PO, np. Cenckiewicza.

 18. Strach był przyczyną zmiany przepisów

  http://www.rp.pl/artykul/107684,469109_Strach_byl_przyczyna_zmiany_przepisow_.html

  Cezary Gmyz 30-04-2010, ostatnia aktualizacja 30-04-2010 02:08

  Rozmowa: dr Sławomir Cenckiewicz, współautor książki „SB a Lech Wałęsa”…

  Są nietknięte całe obszary badawcze, gdyż potencjalnie stanowią zagrożenie dla wielu ludzi aktywnych w życiu publicznym.

  Jakie to obszary?

  Przede wszystkim rola wywiadu cywilnego i wojskowego w procesie transformacji ustrojowej na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. W aktach IPN jest wiedza o szczegółach tej transformacji. O rozmowach opozycji z reżimem komunistycznym i przygotowaniach do zmiany władzy. Prawdziwą przyczyną zmiany ustawy mógł być strach przed ujawnieniem tych informacji.

 19. 12:45, 02.05.2010 /TVN24
  Marszałek powinien ponaglić Trybunał?
  http://www.tvn24.pl/-1,1654559,0,1,marszalek-powinien-ponaglic-trybunal,wiadomosc.html

  …Ustawa pod trybunał

  Mimo podpisu Komorowskiego, ustawa i tak trafi do Trybunału. Ze skargą Prawo i Sprawiedliwość zwróciło się do TK w piątek.

  Według posła PSL Eugeniusza Kłopotka w tej sytuacji marszałek Sejmu powinien postarać się, by sędziowie zgodność ustawy z konstytucją zbadali tak szybko, jak to tylko możliwe.

  – Marszałek, pełniący obowiązki prezydenta RP ma prawo i może wystąpić do prezesa Trybunału Konstytucyjnego o jak najszybsze rozpatrzenie tej kwestii. Takie precedensy się zdarzały w przeszłości. To byłby ewentualny gest ze strony marszałka – podkreslił.

 20. Fakty potwierdzają wielki pośpiech nad opanowaniem
  zbiorów IPN, a dokładniej potężny niepokój o ujawnienie zebranych w nich danych nt bohaterów ostatnich dni ,
  ale przede wszystkich zniszczenia zbiorów .

 21. PiS skarży nową ustawę o IPN

  http://www.rp.pl/artykul/15,470535_PiS_skarzy_nowa_ustawe_o_IPN_.html
  Wojciech Wybranowski 04-05-2010,

  Partia Jarosława Kaczyńskiego złożyła skargę w Trybunale Konstytucyjnym. Według niej nowela upolitycznia Instytut
  Naszym zdaniem w wielu punktach nowela ustawy o IPN jest sprzeczna z konstytucją. Podporządkowuje Instytut, w tym jego pion prokuratorsko-
  – śledczy, rządzącej grupie politycznej – mówi „Rz” poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
  We wniosku o sprawdzenie zgodności ustawy z konstytucją, który już trafił do Trybunału, PiS wskazuje, że podpisana w ubiegłym tygodniu przez Bronisława Komorowskiego nowelizacja ogranicza niezależność IPN. Chodzi o punkt pozwalający na odwołanie prezesa Instytutu przez Sejm nie jak dotąd większością 3/5 głosów, ale zwykłą.
  – Wadą tej ustawy są też zapisy ograniczające możliwość niezależnych badań naukowych – przekonuje Mularczyk. Nowela daje prawo do zasiadania w Radzie IPN tylko osobom z tytułami naukowymi w naukach humanistycznych lub prawnych.
  Prezydent Lech Kaczyński, który krytycznie oceniał przygotowaną przez PO nowelizację, zapowiadał zaskarżenie jej do TK. Po jego śmierci o uszanowanie woli zmarłego apelował wiceminister z Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda.
  – Nie znalazłem powodu, dla którego mielibyśmy się obawiać niekonstytucyjności nowelizacji –tłumaczył podpisanie jej Komorowski.

 22. To atak na wolność badań naukowych

  Nasz Dziennik, 4 maja 2010, Nr 102 (3728)
  http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100504&typ=my&id=my11.txt

  Z Andrzejem Gwiazdą, członkiem Kolegium IPN, rozmawia Mariusz Bober

  Marszałek Bronisław Komorowski nie uszanował stanowiska prezydenta Lecha Kaczyńskiego i podpisał nowelizację ustawy o IPN

  – To jest polityczny atak na niezależność badań naukowych. Dotychczas gwarantem niezależności badań była niezależność prezesa IPN od układów politycznych. Powołanie i odwołanie prezesa większością 3/5 głosów dawało taką pozycję. Chwilowa większość sejmowa mogła jedynie szantażować IPN obcięciem budżetu. To okazało się niewystarczające. Nowa ustawa pozwala każdej partii, która ma chwilową większość w Sejmie, odwołać prezesa. Prezes IPN, permanentnie zagrożony dymisją, pragnąc zachować stanowisko, ma tylko jedno wyjście: poddać IPN cenzurze politycznej. Jeśli bowiem np. pozwoli na przeprowadzenie badań, które nie będą się podobały rządzącej koalicji, zostanie odwołany zwykłą większością głosów. W ten sposób blokując ujawnienie prawdy, godzi się również w wolność badań naukowych. Ponadto nowelizacja ustawy pozwala na zastrzeżenie tajności danych osobowych na okres do 50 lat.
  Warto przypomnieć, że śp. prezes Janusz Kurtyka był kandydatem PO na to stanowisko, chociaż partią rządzącą było wówczas PiS. Aby uzyskać dla niego poparcie 3/5 głosów w Sejmie, koalicja rządząca i opozycja musiały dojść do porozumienia.

 23. Kwadrans po ósmej
  30.04.2010

  http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka/kwadrans-po-osmej/wideo/30042010/1638267

  Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o IPN. Co zmieni się w Instytucie? Goście: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska – przewodnicząca Kolegium IPN i dr Rafał Chwedoruk – politolog.

 24. http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=2957

  Protest Polonii kanadyjskiej 2010-05-11

  Tekst apelu.

  PRZEDSTAWICIELE KANADYJSKIEJ POLONII

  POPIERAJĄ PROTEST POLSKICH KÓŁ NAUKOWYCH

  20 kwietnia 2010

  Ogromny niepokój wśród kół kanadyjskiej Polonii wywołał uchwalony ostatnio przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej akt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN) w Polsce. Proces odradzania się wolnej Rzeczypospolitej w okresie postkomunistycznym jest niezmiernie trudny i złożony. Choć IPN powstal dopiero po dziesięciu latach od pamiętnego 1989 r., jest on jednym z najważniejszych osiagnięć ostatniego dwudziestolecia. Akt nowelizacji ustawy o IPN jest zamachem na proces budowy demokracji oraz budowy samej Rzeczypospolitej. Do tej pory, według obowiązującej ustawy i zasad swej działalności IPN jest instytucją formalnie niezależną od doraźnych interesów różnych sił politycznych (w tym sił aktualnie rządzących w Polsce). Obecna nowelizacja dąży do upolitycznienia IPN i uniemożliwienia mu kontynuowania jego unikalnej misji badawczej jaką jest nieskrępowane poszukiwanie prawdy i niezależne publikowanie materiałów archiwalnych i historycznych dotyczących najnowszej historii Polski.

  Przyszłość można budować jedynie na prawdzie, a nie na zakłamaniu i podporządkowaniu badań naukowych doraźnym celom politycznym. Ewentualne wejście w życie tej ustawy spowoduje, że Polska pozbawi się dobrowolnie możliwości ujawnienia i zrozumienia swej niedawnej przeszłości, uczciwego z nią rozrachunku, dekomunizacji i lustracji tych grup społecznych, które pełniąc odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie powinny być wiodące w pracy dla dobra Rzeczypospolitej.

  Wyrażamy dezaprobatę dla przegłosowanej przez Sejm i Senat nowelizacji ustawy forsowanej przez te koła polityczne w Polsce, które pragną zatrzymać proces ujawniania niewygodnej dla nich prawdy i tym samym w istotny sposób wpływać na kształt historii współczesnej przekazywanej następnym pokoleniom młodych Polaków. Wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli do przeciwstawienia się tej akcji wymierzonej w fundamentalne interesy Polski.

  Niewyobrażalna tragedia, która wydarzyła sie 10 kwietnia spowodowała tragiczną smierć Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, Profesora Lecha Kaczyńskiego wraz z Małżonką oraz całej delegacji polskiej na obchody 70-lecia katyńskiej zbrodni. Zginął również nieodżałowany Janusz Kurtyka, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Wydarzenia te miały miejsce podczas naszej akcji zbierania poparcia dla naszego listu.

  Wzywamy Pana Marszałka Bronisława Komorowskiego pełniącego obecnie obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do zlożenia weta wobec tej groźnej dla interesu i bezpieczeństwa Polski ustawy.

  Dr Iwona Bogorya-Buczkowski prezes Zarządu Głównego Federacji Polek w Kanadzie, vice-prezes Polsko-Kanadyjskiego Instytutu Badawczego, Toronto, Ontario

  Grażyna Czartoryska college profesor, członek Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie, Aylmer, Québec

  Jerzy Czartoryski prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej – Okręg Ottawa , Ontario

  Lech Andrzej Czerwiński wolontariusz, Biblioteka Polska im. Wandy Stachiewiczowej, członek Zarządu Głównego, Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie, Montreal, Quebec

  Joanna Dąbrowska artysta plastyk, Toronto, Ontario

  Jarek Dąbrowski redaktor, Toronto, Ontario

  Dr Jerzy Dobrowolski wice-prezes Koła Nr 8 w Ottawie, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie

  Dr inż. Bogdan Gajewski prezes Oddziału Ottawskiego Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie (SIPwK)

  Bogdan Gawroński członek Zarządu Ottawskiego, Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie

  Wojciech Grabowski informatyk-matematyk, redaktor, członek zarządu i Rady Programowej TVinterPOLONIA, Calgary, Alberta

  Dr inż. Aleksander Maciej Jabłoński prezes Oddziału Ottawskiego i vice-prezes Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie (PINwK)

  Henryk Kacprzak prezes Zwiazku Narodowego Polskiego w Kanadzie, Toronto, Ontario

  Jolanta Kania administrator, Ottawa Catholic School Board

  Dr Iwona Ewa Kirejczyk b. prezes Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie, Oddział Toronto, członek PINwK

  Dr inż. Juliusz Kirejczyk vice-prezes Kogresu Polonii Kanadyjskiej, Okręg Toronto, członek

  Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie

  Dr Jerzy Kulczycki prezes Koła Nr 8 w Ottawie, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie (SPKwK)

  Anna Kułach mgr biologii, Rodzina Radia Maryja, Calgary, Alberta

  Jan Kułach mgr inz górnictwa, Rodzina Radia Maryja, Calgary, Alberta

  Stanisław Latek prezes, Polski Instytut Naukowy w Kanadzie, Montreal, Quebec

  Dr Jolanta Leśniak członek Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie

  Prof. dr Maria Łoś członek Zarządu Ottawskiego, Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie; University of Ottawa

  Wiesław Magiera redaktor naczelny, ,,Głos Polski – Polish Weekly”, Związek Narodowy Polski w Kanadzie, Toronto, Ontario

  Anna Mazur Calgary, Alberta

  Zdzisław Mazur Calgary, Alberta

  Dr Joanna Morawska-Jabłońska pediatra, członek Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie, University of Ottawa

  Prof. Andrzej H. Mrożewski członek Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie, b. przewodniczący Rady Kongresu Polonii Kanadyjskiej, b. 1-szy vice-prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, p.o. prezesa Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Okreg Sudbury, Ontario

  Czesław Piasta redaktor, Komunikaty Ottawskie

  Grażyna Piasta Ottawa, Ontario

  Mjr Zbigniew Pierścianowski vice-prezes Kola Nr 8 w Ottawie, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie, członek Zarządu Okręgu Ottawskiego KPK

  Bonifacy Pulwicki prezes Fundacji im. Konstantego Piekarskiego, Calgary, Alberta

  Stefan Skulski prezes Gminy w Ottawie, Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie

  Prof. dr Richard Sokoloski vice-prezes Oddziału Ottawskiego, członek Zarządu Głównego, Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie, University of Ottawa

  Kuba Streżyński Calgary, Alberta

  Mariola Streżyński Calgary, Alberta

  Ewa Struszyńska historyk sztuki i konserwator malarstwa, członek Rady Programowej TVinterPOLONIA, redaktor RTV Foka, czł. Zarzadu Polskiego Klubu Seniorów, Calgary, Alberta

  Ewa Szozda prezes Fundacji im. Władysława i Nelli Turzańskich, Toronto

  Prof. dr Barbara Szyszkowicz członek Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie, Carleton University

  Dr Mieczysław Szyszkowicz prezes Polskiego Instytutu ,,Kaszuby” w Kanadzie

  Prof. dr Tamara Trojanowska University of Toronto

  Agnieszka Warda sekretarz Zarządu Okręgu Ottawskiego Kongresu Polonii Kanadyjskiej

  Jacek Warda prezes Klubu Polsko-Kanadyjskiego w Ottawie

  Dr Jerzy Wojtowicz, AIBC profesor, University of British Columbia, Vancouver, British Columbia

  Mgr inż. Stanisław Zaborowski b. vice-prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej na Wschodnią Kanadę, członek Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie (PINwK)

  Dr inż. Jerzy Zarzycki b. prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej , Okręg Ottawa, członek Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie (PINwK)

 25. Spór o kustosza narodowej pamięci
  http://www.dziennik.krakow.pl/pl/aktualnosci/kraj/1017809-spor-o-kustosza-narodowej-pamieci.html
  SENAT. Dziś izba wyższa parlamentu przegłosuje nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej

 26. Senat: Niech marszałek decyduje o prezesie IPN
  POPRAWKI, KTÓRE MIAŁY TO ZMIENIĆ – ODRZUCONE
  http://www.tvn24.pl/-1,1656156,0,1,senat-niech-marszalek-decyduje-o-prezesie-ipn,wiadomosc.html

  W przypadku śmierci prezesa IPN jego następcę wskaże marszałek Sejmu spośród wiceprezesów IPN. Senat odrzucił poprawkę przewidującą miałaby to robić Rada IPN, a do czasu jej powołania obecne Kolegium Instytutu.
  Senatorowie głosowali w czwartek nad trzema poprawkami do nowelizacji ustawy o IPN, regulującej wybór prezesa IPN w przypadku jego śmierci. W przyjętej poprawce poszerzyli liczbę przypadków, kiedy marszałek może powoływać prezesa IPN.

  Oprócz śmierci prezesa będzie to także np. rezygnacja ze stanowiska lub choroba (czyli „inna przyczyna opróżnienia stanowiska prezesa Instytutu niż upływ kadencji”).

  Teraz nowelizacja wraz z przyjętą poprawką trafi do Sejmu….

 27. Sejmowa walka o IPN
  http://www.rp.pl/artykul/483030_Sejmowa_walka_o_IPN.html

  Sejm odrzucił senacką poprawkę do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zakładała ona, że nie tylko w przypadku śmierci, ale także innych losowych przypadkach powodujących wakat na stanowisku prezesa IPN marszałek Sejmu będzie wskazywał jego następcę.

 28. Ustawa o IPN podpisana
  http://www.rp.pl/artykul/484806_Ustawa_o_IPN_podpisana.html
  25-05-2010, ostatnia aktualizacja 25-05-2010 10:57
  Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która reguluje kwestię następcy prezesa IPN.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: