Dyscypliny KBN: nauki prawne
Specjalności: prawo konstytucyjne, współczesne ustroje państwowe
Miejsca pracy: Aktualne:
profesor zwyczajny Uniwersytet Jagielloński; Wydział Prawa i Administracji; Katedra Prawa Ustrojowego Porównawczego
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach; Wydział Zarządzania i Administracji; Instytut Nauk Politycznych
Uniwersytet w Białymstoku; Wydział Prawa; Katedra Prawa Konstytucyjnego
profesor Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; Wydział Humanistyczny; Instytut Politologii
Nieaktualne:
Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego; Wydział Zarządzania i Administracji; Instytut Nauk Politycznych
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie; Wydział Administracyjno-Informatyczny; Katedra Prawa Administracyjnego
Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej; Wydział Stosunków Międzynarodowych
Pełnione funkcje: Aktualne:
Prezes Polskie Towarzystwo Prawa Konstytucyjnego
Kierownik Uniwersytet Jagielloński; Wydział Prawa i Administracji; Katedra Prawa Ustrojowego Porównawczego
Opiekun Uniwersytet w Białymstoku; Wydział Prawa; Katedra Prawa Konstytucyjnego
——–
Marian Grzybowski w serwisie TK
———
Marian Grzybowski w serwisie BIP IPN
W dniu 26.02.1988 r. został zarejestrowany w Biurze „C” MSW pod nr 105777 przez Wydz. II Dep. I MSW w kategorii zabezpieczenie. Do sprawy założono S[egregator] M[ateriałów] W[stępnych] nr 2/2376. W dniu 19.06.1989 r. przerejestrowano do nr 19390 w kategorii kontakt operacyjny „KRAKATAU”. Materiały zniszczono w dniu 16.01.1990
Marian Grzybowski (prawnik) w Wkipedii
Marian Grzybowski (ur. 9 marca 1945 w Prądniku Korzkiewskim) – polski prawnik, od 2001 sędziaTrybunału Konstytucyjnego.
W 1967 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, po których podjął pracę na tej uczelni. W latach 1970 zdał egzamin sędziowski, w 1976 uzyskał stopień doktoranauk prawnych, w 1982 obronił habilitację. W 1990 został profesorem nauk prawnych, od 1994 zajmuje stanowisko profesora zwyczajnego. Posiada także uprawnienia radcy prawnego.
W 2001 został wiceprzewodniczącym, w 2005 przewodniczącym zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. Od 1990 zasiada w Komitecie Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 90. był członkiem Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Tworzenia Prawa Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów oraz członkiem Zespołu Stałych Ekspertów Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego.
W 1983 objął stanowisko kierownika Zakładu Współczesnych Systemów Ustrojowych, a w 1990 kierownika Katedry Współczesnych Systemów Ustrojowych (obecnie Katedry Prawa Ustrojowego Porównawczego) na UJ. W latach 1996–2001 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kieruje Katedrą Prawa Konstytucyjnego na Wydziale PrawaUniwersytetu w Białymstoku.
Opublikował liczne prace naukowe z zakresu prawa konstytucyjnego. W 2001 z rekomendacji SLD został wybrany przez Sejm na urząd sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Postanowieniem prezydenta z 3 maja 1997 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
10 maja 2007 poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS stwierdził, że z materiałów IPNwynika, iż Marian Grzybowski był kontaktem operacyjnym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL. Sędzia zaprzeczył jakoby był współpracownikiem służb specjalnych PRL. W katalogach IPN nie ma informacji o podjętej współpracy, a jedynie jest informacja o tym, że został on zarejestrowany w 1988 i przerejestrowany w kolejnym roku jako ko „Krakatau”
————
IPN: sędzia Trybunału kłamcą lustracyjnym
Rzeczpospolita 21.05.2010
Krakowski IPN chce oskarżyć Mariana Grzybowskiego, sędziego Trybunału Konstytucyjnego, o kłamstwo lustracyjne.
– Sędzia miał współpracować z wywiadem PRL, ale nie podał tej informacji w oświadczeniu lustracyjnym – powiedział „Rz” chcący zachować anonimowość prokurator z Instytutu.
Wniosek w tej sprawie wkrótce ma być skierowany do sądu.
Filed under: Ośrodek krakowski, Poczet KO | Tagged: KO 'Krakatau', Marian Grzybowski, prawnik, profesor, Trybunał Konstytucyjny, UJ |
Ja tylko w kwestii formalnej – „nauka polska” nie jest aktualizowana na bieżąco. Sam znalazłem onegdaj siebie z trzema miejscami pracy, co mnie zdumiało niepomiernie.
Tak wiem że nie jest to rzetelna baza danych , ale jest. W środowisku akademickim tak naprawdę nikt nie wie. kto na ilu/jakich etatach jest zatrudniony i co on tam naprawdę robi/ jakie ma rezultaty .
Z BIP IPN: „Sąd Apelacyjny w Krakowie orzeczeniem z dnia 19 czerwca 2013 r. sygn. akt II AKa 88/13 utrzymał w mocy orzeczenie Sądu Okręgowego w Krakowie (sygn. akt III K 58/11) z dnia 16 listopada 2012 r., stwierdzające, że lustrowany Marian Grzybowski złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, w którym w dniu 28.11.2007 r. stwierdził, że nie współpracował z organami bezpieczeństwa państwa PRL w rozumieniu art. 2 powołanej ustawy lustracyjnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 425, Nr 83, poz. 561, Nr 85, poz. 571 i Nr 115, poz. 789) oraz, że nie pracował i nie pełnił służby w tych organach. Orzeczenie jest prawomocne.”