Józef Lepiarczyk – historyk sztuki, prof. UJ, prowadził wspaniałe wycieczki klubowe i współpracę z SB jako TW ‚Krakus’

Biul. KIK Nr 58/2008 Styczeń

Prof. Józef Lepiarczyk – historyk sztuki, kopalnia wiedzy historycznej, zwłaszcza o Krakowie, prowadził wspaniałe wycieczki klubowe.

———

Józef Lepiarczyk w Wikipedii

(ur. 7 września 1917 w Rybniku, zm. 16 grudnia 1985) – polski historyk sztuki.

Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w gimnazjum w Rybniku (1935), w tym samym roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po roku jako drugi przedmiot wybrał historię sztuki i z czasem zupełnie jej się poświęcił. Studia przerwała wojna i tytuł magistra otrzymał dopiero 4 kwietnia 1950 roku na podstawie rozprawy o dziejach budowy kościoła Mariackiego. W tym samym roku został starszym asystentem w Katedrze Historii Sztuki UJ, wcześniej rezygnując z pracy w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego. W 1951 zrezygnował także ze stanowiska na Politechnice w Krakowie pozostając na Uniwersytecie. W międzyczasie obejmował także stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Tytuł doktora uzyskał w 1952 roku dzięki pracy poświęconej działalności Franciszka Placidiego, habilitację – w 1966 (rozprawa o działalności architektonicznej Sebastiana Sierakowskiego). Tytuł profesora nadzwyczajnego przyznano mu w 1985 roku……

———-

w: Naukowcy władzy, władza naukowcom. Studia pod redakcją Piotra Franaszka. IPN. Warszawa 2010 Piotr Franaszek: Agentura Służby Bezpieczeństwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach osiemdziesiątych.

Także ze względu na stan zdrowia i zaawansowany wiek SB zrezy­gnowała z usług innego wieloletniego współpracownika, historyka sztuki prof. Józefa Lepiarczyka.

Już pod koniec lat pięćdziesiątych występował on w dokumentacji SB jako kontakt poufny o pseudonimie „Historyk”. Składał szczegółowe raporty ze swoich wyjazdów zagranicznych. W 1961 r. zgodził się na to, by na adres jego mieszkania w Krakowie przy ul. Mazowieckiej przychodziły zagraniczne przesyłki przeznaczone dla SB. Sprawa ta otrzymała kryptonim „Scatola”.

W marcu 1972 r. Lepiarczyk został zarejestrowany jako TW „Krakus”. Współpraca, za którą otrzy­mywał wynagrodzenie, trwała aż do 1984 r.

Jedna odpowiedź

  1. Nie przepadałam za Lepiarczykiem. Byl to typ dośc smiesznawy z wyglądu i sposobu bycia, choć erudyta i znawca baroku. Wraz z „dr J.Samkiem. adiunktem UJ”, kręcił sie kolo Profesora Bochnaka.Przyznam, ze doznałam wstrząsu, kiedy dowiedziałam sie, że L.był zwiazany z SBecją, zawsze wydawało mi sie, że na historii sztuki nikt nie przepadał za komuną. Dobrze przynajmniej, że nikt z profesorów i przyjaciół-asystentów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: