dr hab. Henryk Lelusz, prof. UWM
w: Nauka Polska – Baza Ludzi Nauki
dr hab. Henryk Lelusz
Dyscypliny KBN:organizacja i zarządzanie
Specjalności: ekonomika rolnictwa, rachunkowość
Miejsca pracy: Aktualne:profesor Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; Wydział Nauk Ekonomicznych; Zakład Rachunkowości
Nieaktualne:profesor Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży
Pełnione funkcje:Aktualne:Kierownik Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; Wydział Nauk Ekonomicznych; Zakład Rachunkowości
Nieaktualne:Dziekan Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; Wydział Zarządzania
♣
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Komisja Kadrowa (ds. pozostałych nauczycieli akademickich) m.in. dr hab. Henryk Lelusz, prof. UWM
Komisja Wyborcza – dr hab. Henryk Lelusz, prof. UWM – przewodniczący
Komisja ds. Nagród i Odznaczeń – hab. Henryk Lelusz, prof. UWM – przewodniczący
♣
UWM – Wydział Nauk Ekonomicznych
STUDIA PODYPLOMOWE REALIZOWANE NA WYDZIALE
Kierownik studiów | dr hab. Henryk Lelusz, prof. UWM |
♣
„R” jak TW ps. „Rak” (okres współpracy: 1987- 1989),
czyli dr hab. Henryk Lelusz, prof. UWM
w: Holender Warota- słownik agentów olsztyńskiej SB
Paweł Piotr Warot ( IPN
Senacka Komisja Rozwoju i Finansów UWM Anno Domini 2007, której przewodniczącym był prof. dr hab. Stefan Smoczyński (były TW ps. „Czerski”), w której zasiadali m.in.: dr hab. Władysław Kordan, prof. UWM (były TW ps. „Paweł”), prof. dr hab. Cyprian Rogowski (były TW ps. „Kamil”) i prof. dr hab. Stanisław Pikulski (były autor podręczników resortowych MSW) posiadała w swoim składzie jeszcze kilku innych byłych współpracowników SB, a wśród nich dr hab. Henryka Lelusza z Wydziału Nauk Ekonomicznych, który w latach 1987-1989 współpracował z bezpieką jako TW ps. „Rak”…
Lelusz z powodu wyjazdu na Zachód był dla SB dobrym kandydatem, aby jako pracownik naukowy, co pisał starszy sierżant Zbigniew Kołodziejek, „znaleźć się w orbicie zainteresowań przeciwnika”.
W momencie zwerbowania na TW pracował jako adiunkt w Instytucie Ekonomii i Organizacji Rolnictwa ART w Olsztynie.
Już podczas pierwszych kontaktów z bezpieką oceniano go jako osobę pozytywnie ustosunkowaną do zadań SB. Pomimo że w latach wcześniejszych należał do „Solidarności”, to wykorzystując szerokie kontakty z pracownikami Akademii, miał pozyskiwać „zasłyszane” informacje na temat kadry naukowo-dydaktycznej ART.
Z racji „ustalonej pozycji zawodowej” przewidywano go także do realizacji zadań resortu podczas swych wyjazdów służbowych za granicę.
Zwerbowano go na zasadzie dobrowolności we własnym mieszkaniu, podczas nieobecności domowników, w dniu 11 grudnia 1987 r. Sam obrał sobie pseudonim „Rak”. Już podczas rozmowy pozyskaniowej przekazał informacje na temat kadry naukowej Uniwersytetu w New Brunswick w USA, skąd właśnie powrócił. Informacje z podróży zagranicznych sporządzał odręcznie. Jego spotkania z SB odbywały się w lokalu kontaktowym o krypt. „Mesalina”. Oficerem prowadzącym Leleusza jako agenta był po Kołodziejku, por. Janusz Micek. Często współpracownicy SB tłumaczyli sobie fakt ewidentnej kolaboracji z aparatem represji mylnie pojmowanym „dobrem Ojczyzny” – tak też było w przypadku Lelusza.
Filed under: Ośrodek olsztyński, Poczet TW | Tagged: ekonomika rolnictwa, Henryk Lelusz, TW „Rak”, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski |
Skomentuj