prof. dr hab. Edward Ciupak w Bazie Nauka Polska – ludzie nauki
Dyscypliny KBN: socjologia Specjalności: socjologia kultury, socjologia ogólna, socjologia religii i wychowania Miejsca pracy:
Aktualne: Wyższa Szkoła Administracyjno-Społeczna w Warszawie profesor zwyczajny Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie; Wydział Psychologii
Nieaktualne:
Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna w Łowiczu
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej; Wydział Nauk Pedagogicznych;
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytet Warszawski; Wydział Filozofii i Socjologii; Instytut Socjologii
Pełnione funkcje:
Aktualne: Dziekan Wyższa Szkoła Administracyjno-Społeczna w Warszawie; Wydział Administracji
Nieaktualne: Dziekan Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna w Łowiczu; Wydział Pedagogiczny
Ukończone studia: 1957, Uniwersytet Warszawski,
Uzyskany tytuł profesora: 1982, nauki humanistyczne ♠
Misja „Gabriela”
Gazeta Polska, 20 lipca 2011. niezalezna.pl
Dorota Kania, Maciej Marosz
Profesor Edward Ciupak jest uznawany przez niektóre środowiska za autorytet polskiej socjologii. Wieloletni współpracownik Urzędu ds. Wyznań, ateista, przez niemal całe życie zawodowe zajmował się Kościołem katolickim. Ze zgromadzonych w IPN dokumentów wynika, że był on zarejestrowany przez wywiad PRL jako kontakt informacyjny „Gabriel”
W okresie PRL Edward Ciupak był szczęśliwym posiadaczem służbowego paszportu uprawniającego go do wyjazdu na Zachód Europy. Wielokrotnie przebywał we Francji, gdzie kilka razy zabrał córkę Magdalenę (obecnie Środę, ….
Według archiwów służb specjalnych PRL, prof. Ciupak został pozyskany przez Departament I (wywiad) przed wyjazdem do Francji. W kartotece figuruje jako kontakt informacyjny – była to jedna z kategorii świadomej współpracy z wywiadem cywilnym PRL.
Wykorzystywanie kontaktu informacyjnego „Gabriel” wywiad PRL rozpoczął w maju 1965 r. Z odręcznych notatek wynika, że podczas rozmowy z 20 kwietnia 1965 r. z pracownikiem paryskiej rezydentury ps. „Sawan” Edward Ciupak przekazywał informacje na temat prof. Swieżawskiego, który uzyskał stypendium francuskie. Przekazywał również bardzo szczegółowe informacje dotyczące dr. Malanowskiego z katedry socjologii UW, który przebywał we Francji….
Po powrocie do kraju Edward Ciupak podjął pracę w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wykładał do 2005 r. Pracował także w Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR. Dzisiaj prof. Ciupak, chociaż jest już na emeryturze, nadal kształci młode kadry. Jest dziekanem Wyższej Szkoły Administracyjno-Społecznej w Warszawie, wykłada też w warszawskiej Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania.
♠
Polscy biskupi są nie w porządku – wg prof. Ciupaka
2007-01-07
Polscy biskupi ukrywali przed Watykanem prawdę o kompromitującej przeszłości arcybiskupa Wielgusa – twierdzi jego dawny znajomy, socjolog religii profesor Edward Ciupak. Profesor Ciupak powiedział IAR, że skandal związany z ujawnieniem współpracy acybiskupa z SB doprowadzi do największego w historii kryzysu i podziału w polskim Kościele katolickim. Socjolog religii uważa, że biskupi, którzy doprowadzili do powstania takiego skandalu, powinni usunąć się ze stanowisk kościelnych i szukać schronienia w klasztorach. Edward Ciupak zauważył, że w Kościele ujawnili się obłudnicy, przed którymi przestrzegał Chrystus. Profesor Edward Ciupak zna arcybiskupa Stanisława Wielgusa jeszcze z Janowa Lubelskiego, gdzie razem kończyli szkołę. Potem kontaktował się z nim na KUL w Lublinie.
♠
Polacy przestają chodzić na niedzielne msze
Polska – The Tiomes, Artur Grabarczyk 2009-03-10
„Polska” dotarła do wstępnych wyników akcji liczenia wiernych, którą przeprowadziły – jak co roku – wszystkie polskie parafie. Obowiązku regularnego uczestniczenia w niedzielnej mszy przestrzega zaledwie 38 proc. katolików, czyli aż o 6 proc. mniej niż rok temu. ..socjolog religii prof. Edward Ciupak z Uniwersytetu Warszawskiego widzi poważniejsze przyczyny. – W polskim Kościele nie ma autorytetów, brakuje charyzmatycznego lidera, dlatego wiernych ubywa i będzie ubywać – tłumaczy. Jego zdaniem rekordowo niska frekwencja to też echo śmierci Jana Pawła II. – Papież z Polski trzymał ludzi przy wierze, Benedykt XVI już takiej roli nie odgrywa – mówi prof. Ciupak.
♠
Sens bez seksu
Polityka – nr 47 (2531) z dnia 2005-11-26; s. 4-11 Raport,Joanna Podgórska
Jest jeszcze jeden powód, dla którego w polskim Kościele nawet się o zniesieniu celibatu nie dyskutuje. Wierni sobie tego nie życzą. – Polski katolicyzm jest w ogromnej mierze katolicyzmem ludowym, a w nim pozycja kapłana jest specyficzna – twierdzi prof. Edward Ciupak, socjolog religii. – Ksiądz to „inny”, ktoś, kto należy do wszystkich, samotnik zdolny do wielkich poświęceń. To jeszcze spadek po zaborach i okupacji, gdy księża wykazywali heroiczne postawy. Jest ceniony, bo się czegoś wyrzeka. Pamiętam sytuację, gdy młody wikary przyszedł na wesele swojego przyjaciela w cywilnym ubraniu i tańczył. Zgorszenie było straszliwe. ….– Spotykałem się z sytuacjami, gdy cała parafia wiedziała o podwójnym życiu księdza, ale nikt nie napisał donosu do biskupa – mówi prof. Ciupak. – Co więcej, zwłaszcza w wiejskich parafiach, ksiądz bywa idolem kobiet. Choćby dlatego, że spośród mężczyzn z ich otoczenia wyróżnia się poziomem intelektualnym i higienicznym.
Filed under: Bez kategorii, Ośrodek warszawski, Poczet kontaktów informacyjnych, Poczet WSNS/ANS | Tagged: „Gabriel”, dziekan, Edward Ciupak, kontakt informacyjny, profesor, UW, Wyższa Szkoła Administracyjno-Społeczna w Warszawie |
[…] Edward Ciupak – prof., autorytet polskiej socjologii, zarejestrowany przez wywiad PRL jako kon… […]
A ten Ciupak ako TW kipiszował mojego krewnego Zbigniewa Galińskiego – opata Benedyktynów w Krakowie-ojca Placyda.Zbigniew Galiński wykonywał zadanie zlecone przez kardynała Wojtyłę w Paryżu, opika naduchodżcami z Kraju,prześladowanymi przez reżim komunistyczny
Ciupak inwigilował we Francji mojego krewnego O. Placyda / Zbigniewa Galinskiego / , którego Ks.Kard . Wojtyła wysłał tam , aby pomagał uchodżcom z Kraju / zwłaszcza duchownym/ Zbigniew był przedtem Opatem Benedyktynów w Tyńcu k/Krakowa