Jan Kantyka – prof.dr hab. i inżynier dusz w PRL, nadal uczy studentów

baner człowiek nauki

Prof. dr hab. Jan Kantyka

serwis  Akademii ‚Artes liberales’

‚Historyk, profesor zwyczajny Uniwersytetu Śląskiego, pracuje w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UŚ. Główne zainteresowania badawcze: najnowsza historia polityczna Polski, współczesna historia Śląska (XIX–XX w.); dzieje polskiego ruchu robotniczego, w tym: Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Partii Robotniczej, Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej; historia polskiego ruchu młodzieżowego: OMTUR, ZWM RP “Wici”, ZMP, ZMS, ZHP; historia klasowego ruchu zawodowego, w tym Związku Zawodowego Górników, Związku Zawodowego Hutników; polityka III Rzeszy na ziemiach polskich, ruch oporu w czasie II wojny światowej, w tym ruch oporu w KL Auschwitz–Birkenau. Kształtowanie się władzy ludowej, dzieje polityczne Polski Ludowe; przemiany społeczno–polityczne w III RP. Z tego zakresu opublikował łącznie 127 artykułów i rozpraw oraz 35 publikacji zwartych’…..

prof. dr hab. Jan Kantyka   

 serwis Zakładu Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego.      

Profesor w Zakładzie Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Interesuje się historią Polski XX wieku, szczególnie dziejami politycznymi oraz partiami politycznymi. W latach 1978-1979 oraz 1981-1987 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Nauk Społecznych.

        Za działalność naukową był nagradzany nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz nagrodą Czerwonej Róży „Trybuny Ludu”….

Jan Kantyka w Wikipedii

(ur. 1933)– polski historyk, politolog, prof. dr hab.

Specjalizuje się w historii najnowszej, historii ruchu robotniczego. Jest pracownikiem naukowym Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydziału Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach Wyższej Szkoła Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej oraz Wyższej Szkoły Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej. W czasach PRL był długoletnim członkiem Komitetu Redakcyjnego kwartalnika KC PZPR Z Pola Walki, w którym publikowano artykuły na temat historii polskiego i międzynarodowego ruchu robotniczego i komunistycznego.

Inżynier dusz. Prof. Jan Kantyka, ideolog komunizmu, dziś ostrzega przed powrotem systemów totalitarnych

Tomasz Szymborski – wpolityce.pl, 13.03.2013

Właściwie nikogo już nie dziwi, że ideolog który większość swojego naukowego żywota poświęcił wspieraniu i obronie komunizmu, dziś ostrzega przed powrotem systemów totalitarnych i nadal uczy studentów dziennikarstwa….Obecnie jest pracownikiem Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego [http://www.dziennikarstwo.us.edu.pl/Kantyka.html]. Uczy studentów….
…artykuł „Obiektywne spojrzenie na przebytą drogę” (Dziennik Zachodni nr 171, wydanie weekendowe z 21-22 lipca 1984 r.). To hołd Kantyki złożony partyjnej nomenklaturze i aparatowi PZPR z okazji 40. rocznicy Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, czyli Święta 22 lipca…..

Historyk Jan Kantyka w książce z 1984 roku pisze o zbrodniach, jakich partyzanci dopuszczali się na przedstawicielach władzy ludowej…..

.…. Raport Senackiej Komisji Historycznej UŚ za rok 2007-2008: „W okresie po stanie wojennym dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. Jan Kantyka wezwał do swego gabinetu studentów: Adama Jawora i Macieja Wojciechowskiego, gdzie zostali przesłuchani przez oficera SB, kapitana Bąka. Ten sam dziekan z inspiracji SB podjął starania o „neutralizację” i usunięcie studenta Jana Jurkiewicza, zwłaszcza, że część kadry opierała się naciskom władz Uczelni, by zaostrzyć wobec Jurkiewicza i kilku innych działaczy NZS rygory egzaminacyjne.

 

Przyjaciele bezpieki na uniwersytecie

Przemysław Harczuk, Gazeta Polska

…. Z kolei dziekan WNS Jan Kantyka namawiał wykładowców, aby oblewali niewygodnych politycznie studentów oraz bez zażenowania pozwalał na przesłuchiwanie studentów przez funkcjonariuszy SB w swoim gabinecie….

Komentarze 4

  1. Znam tego człowieka. Miałam wątpliwą przyjemność mieć z nim zajęcia na III roku studiów. Prowadził politologię obowiązkową na kierunkach przyrodniczych. Wyjątkowy cynik i cham. Wychwalał stan wojenny i układ z ZSRR. Studentów myślących inaczej niszczył, straszył, że na ocenie niedostatecznej się nie skończy. Przykre, że taka osoba nadal funkcjonuje w świecie akademickim i nikt Go nie rozliczył…

    • nie wiesz co z nim zrobić? opiszcie go w najpoczytniejszej lokalnej gazecie ,oczywiście oprócz GW, a jak się nie da rozwieście ulotki na UŚiu i napiszcie do rektora oficjalne pismo z prośbą o zajęcie stanowiska.

  2. Z tego co się orientuję, to jest po prostu taki turkuć podjadek wychowany na sowieckim gnoju. Mój dziadek, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego a potem konspiracji lat 1944 – 1956 w grobie się przewraca, jak takie czerwone ścierwo w niby wolnej Polsce uczy studentów. Na szczęście Rzeczpospolita zaczęła już rozliczanie takich ścierw czerwonych, więc może przyjdzie „nowe” na Uniwersytet i pokaże towarzyszowi profesorowi, gdzie dziś jest jego miejsce – na śmietniku historii!

  3. Świetny tekst, dzięki! 🙂 Dziennikarstwo spsiało, to fakt, chociaż istnieją jeszcze rzetelni dziennikarze, jak np. Dziennikarz śledczy Rafał Jeleń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: