Józef Hurwic – wybitny fizykochemik, usunięty w 1968 r, emigrant, proszony o powrót w 1989 r.

baner człowiek nauki

prof. dr  Józef  Hurwic w bazie  Nauki Polskiej

uzyskane tytuły i stopniemgr – inż. 1939, dr 1950 – Politechnika Warszawska, Warszawa, Polska
prof. nadzw. 1954, prof. zw. 1967 – nominacja Rady Państwa PRL

Główny Instytut Chemii Przemysłowej, Warszawa, Polska – pracownik naukowy 1948-50
Politechnika Warszawska, Wydział Chemii, Warszawa, Polska – młodszy asystent 1933-39, profesor Katedry Chemii Fizycznej 1950-60, kierownik Katedry Fizyki, 1960-68, dziekan 1962-68
Université de Provence, Marsylia, Francja – profesor, kierownik Zakładu Dielektrochemii 1969-79..

Józef Hurwic w Wikipedii

Józef Hurwic (ur. 23 maja 1911 w Warszawie) – polski fizykochemik, profesor, popularyzator nauki, członek honorowy Komitetu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, członek wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych…..W roku 1968 usunięty z Politechniki Warszawskiej i zmuszony do emigracji (→ Marzec 1968), objął kierownictwo Zakładu Dielektrochemii na Université de Provence w Marsylii (Francja). Promotor 13 prac doktorskich, autor lub współautor ok. 100 prac naukowych z chemii fizycznej i fizyki, ok. 100 prac z historii nauki, a także wielu wydawnictw książkowych. Obecnie na emeryturze….

Biografia

miesiecznik chemik

….Pierwsze lata II wojny światowej Hurwic spędza we Lwowie, gdzie niedługo po jej wybuchu udaje mu się wyjechać z rodziną. Pracuje początkowo w wydawnictwie książek szkolnych dla szkół radzieckich z polskim językiem nauczania. Kieruje działem podręczników z matematyki, fizyki i chemii. W dalszych latach wojny zostaje przeniesiony do Swierdłowska, gdzie pracuje w Uralskim Instytucie Leśnictwa, budując i uruchamiając wytwórnię paliwa ciekłego do samochodów, na bazie miejscowego drewna oraz wytwórnię mydła na bazie kalafonii z żywic drzew sosnowych. Ostatnie lata wojny i pierwsze po jej zakończeniu, spędza Hurwic w Moskwie pracując w Agencji Prasowej. W 1947 r. wraca jako repatriant do Warszawy.
Nawiązuje kontakt ze swoją macierzystą Politechniką Warszawską, szczególnie z kolegą ze studiów z młodszego rocznika Witoldem Tomassim, który właśnie przejął po swoim nauczycielu Wojciechu Świętosławskim, Katedrę Chemii Fizycznej. Od stycznia 1948 r. jest asystentem w tej Katedrze….Wszystkie liczne prace i funkcje pełnione w Warszawie w 1968 r. Józef Hurwic, jak wspomniano, jest zmuszony przerwać – sytuacja polityczna w kraju zmusza Go do emigracji z Polski. Wyjeżdża do Francji, gdzie w 1969 r. zatrudnia się w Universite de Provence w Marsylii….

..Jego prace naukowe prowadzone w czasie pobytu we Francji zostały zauważone przez międzynarodowe środowisko Europy Zachodniej, co m.in. zaowocowało przyznaniem Mu tytułów: Członka Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Paryżu (1985); Członka Akademii Nauk, Sztuk i Literatury w Aix – en – Provence (1986); Członka Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie w Londynie (1987); Członka Polsko – Skandynawskiego Instytutu Nauk w Kopenhadze (1993).

W wyniku otrzymanych kilku zaproszeń, po raz pierwszy odwiedza kraj. Jest gościem odbywającego się w Gdańsku kolejnego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego, składa wizytę Rektorowi Politechniki Warszawskiej prof. Władysławowi Findeisenowi, a na zaproszenie prof. Zbigniewa Jedlińskiego wygłasza referat w Zakładzie Polimerów PAN w Zabrzu. W dalszych latach odwiedziny tego typu i kontakty stają się częstsze. Znamienna jest uchwała Senatu Politechniki Warszawskiej z dnia 8 listopada 1989 r. akceptująca propozycję Ministerstwa Edukacji Narodowej zwrócenia się do prof. J. Hurwica z prośbą o powrót do stołecznej Politechniki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: