O „ingerencjach władzy w autonomię nauki; instrumentach wpływu i reakcjach środowiska naukowego”

baner

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN o „ingerencjach władzy w autonomię nauki; instrumentach wpływu i reakcjach środowiska naukowego” – II dzień Konferencji Smoleńskiej

wpolityce.pl 22.10.2013

Przypomniała, jak w PRL wszystkie cztery departamenty MSW – wywiad, kontrwywiad, przeciwdziałanie dywersji ideologicznej a nawet IV departament zajmujący się Kościołem, prowadziły intensywne badania w środowiskach naukowych wyższych uczelni.

Po pierwsze dlatego, że dostarczały one świetnych kandydatów na tajnych współpracowników. a poza tym miały wszystkie. Poza tym – i to nie zmieniło się do dziś – na uczelniach i w innych placówkach naukowych jest kształtowana świadomość całej polskiej elity – prawnicy, ekonomiści, dziennikarze, kadra kierownicza etc.

– To, co działo i dzieje się na uczelniach wyższych jest elementem możliwości panowania nad umysłami czy emocjami społeczeństwa. Jeśli władza ma skłonności do unikania mechanizmów demokratycznych, to takie zainteresowanie będzie wykazywać – mówiła socjolog.

Przypomniała mechanizmy kontroli naukowców w PRL: monitorowanie (inwigilacja i gromadzenie materiałów), selekcja i wspomaganie karier – okresowe oceny przeglądu kadr naukowych i in., kontrola wyjazdów, sterowanie naukowcami pełniącymi funkcje kierownicze.

– Kadra naukowa był też wykorzystywana bezpośrednio w roli konsultantów, wykładowców, którzy pomagali podnosić poziom profesjonalizmu służb specjalnych PRL – dodała dr Fedyszak-Radziejowska.

Przechodząc do III RP wspomniała o pozornym sporze politycznym o lustrację, a de facto o powołanie instytucji prowadzącej działalność naukową – mającej dostęp do archiwów i publikującej prace naukowe.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: