Prof. Krzysztof Cieszewski w książce IPN

skanuj0003

 

 

Cecylia Kuta – Przypadek TW Joanna

skanuj0005

skanuj0006skanuj0007skanuj0008skanuj0009skanuj0010

Reklamy

Komentarzy 7

 1. UJAWNIAMY! Kompromitacja Sekielskiego i TVP. Obrzucili prof. Cieszewskiego błotem na podstawie wątpliwego kwitu, nie zajrzeli do pracy naukowej na ten temat! http://wpolityce.pl/wydarzenia/68796-ujawniamy-kompromitacja-sekielskiego-i-tvp-obrzucili-prof-cieszewskiego-blotem-na-podstawie-watpliwego-kwitu-nie-zajrzeli-do-pracy-naukowej-na-ten-temat

  Jak już podawaliśmy TVP i Tomasz Sekielski, zasadniczo niechętni lustracji, tym razem użyli jej w najbardziej wulgarnym wydaniu by osiągnąć polityczny cel – zdyskredytować prof. Krzysztofa Cieszewskiego, naukowca, który odważył się podjąć współpracę z niezależnymi od władzy ośrodkami badającymi tragiczne wydarzenia ze Smoleńska, z 10 kwietnia 2010 roku.

  CZYTAJ: Tomasz Sekielski lustruje prof. Cieszewskiego. Ujawnia dokumenty, które świadczą, że ekspert był zarejestrowany jako współpracownik SB. Profesor zaprzecza

  W materiale wyemitowanym w TVP 1 i powtórzonym wielokrotnie we wszystkich serwisach stacji oraz w głównym dzienniku oparto się na jednym, jedynym źródle: dokumencie z Instytutu Pamięci Narodowej w którym Ciszewski miał zostać wskazany jako zarejestrowany przez SB tajny współpracownik. Dokument ten, jak wskazuje poseł Antoni Macierewicz, budzi bardzo poważne wątpliwości co do swojej wiarygodności. Kluczowa element – data rzekomej rejestracji jako „TW” oraz inne dane z tym związane zostały bowiem dopisane, wpisane w rubryki w których wcześniej były kreski oznaczające stan bez zmian. A więc były powtórzeniem wcześniejszego opisu Krzysztofa Cieszewskiego jako osoby rozpracowywanej przez SB. Sprawia to wyraźne wrażenie fałszerstwa, nikt w SB w ten sposób nie rejestrował agent……………………….

 2. Cieszewski powinien zwrócić się o autolustrację Tygodnik DoRzeczy

 3. http://wpolityce.pl/wydarzenia/68819-zapisy-na-ktore-powolywal-sie-pan-sekielski-sa-manipulacja-i-falszem-przekonuje-antoni-macierewicz-i-pokazuje-dokument-zrodlowy
  Macierewicz ujawnia dokumenty: „Zapisy, na które powoływał się pan Sekielski są manipulacją i fałszem”

  Antoni Macierewicz twierdzi, że materiały wykorzystane przez Tomasza Sekielskiego w programie „Po prostu” na temat prof. Cieszewskiego zostały sfałszowane i celowo zmanipulowane. Jego zdaniem dopisek, który ma świadczyć o zarejestrowaniu go jako agenta został zrobiony później niż podstawowy dokument – innym charakterem pisma i innym długopisem. Tego jednak w programie nie pokazano. ….

  …..Polityk PiS nie ma wątpliwości, że próba przekonania opinii publicznej o agenturalnej przeszłości profesora jest odwetem za jego zaangażowanie w badanie konferencji smoleńskiej.

  – To co się dzieje w sprawie pana Cieszewskiego dzisiaj nie jest dążeniem do lustracji świata naukowego. Bo państwo jesteście przeciwnikami lustracji świata naukowego. Nie jest dążeniem do lustracji osób publicznych , bo państwo jesteście tego przeciwnikami. Wy zajmujecie się niszczeniem człowieka, który zajmuje się dochodzeniem do prawdy ws. katastrofy smoleńskiej

  – podkreślił Macierewicz…

 4. Antoni Macierewicz: „To wygląda tak jakby szafa Lesiaka znowu się otworzyła, jakby rozpoczęto działania podobne do tych z lat 90”. NASZ WYWIAD
  http://wpolityce.pl/wydarzenia/68955-antoni-macierewicz-to-wyglada-tak-jakby-szafa-lesiaka-znowu-sie-otworzyla-jakby-rozpoczeto-dzialania-podobne-do-tych-z-lat-90-nasz-wywiad
  ……… W rubryki w których były kreski pierwotnie oznaczające brak zmian, a zatem kontynuację stanu poprzedniego w którym pan Cieszewski był rozpracowywano, dopisano dodatkowe litery i dane sugerujące zmianę jego statusu w relacjach z SB. Niejako w gotowy już dokument dotyczący czego innego, ścigania Krzysztofa Cieszewskiego i jego kolegów, dużo dużo później wpisano informację iż dużo wcześniej miał być zarejestrowany jako tajny współpracownik. Jedne cyfry i litery nachodzą na wcześniejsze napisy. Ma to cechy matactwa, podobnie jak matactwem i oszustwem jest fakt iż pan Sekielski i jego ekipa tak manipulowali obrazem by widz tego nie zobaczył. By nie dostrzegł tego zadziwiającego gryzmolenia na dokumencie co dla wszystkich osób znających dokumenty esbeckie jest sygnałem alarmowym.

  Czy kiedykolwiek spotkał się pan z takim przypadkiem, takiego wpisywania w esbeckie dokumenty treści zmieniających zasadniczo ich treść?

  Nigdy, SB tak nie pracowało, rejestracja TW była na tyle ważnym aktem, że raczej papieru na odpowiednie tego zapisanie by nie pożałowali.

  Zwracam uwagę na jeszcze jeden element: w całej sprawie pojawia się znowu Jan Lesiak, esbek zaangażowany w walkę z opozycją, a następnie, już w ramach UOP na polecenie pana Milczanowskiego, w zwalczanie, rozbijanie i inwigilację polskiej prawicy. Jego podpis widnieje pod decyzją o zniszczeniu akt TW „Nila” z kwietnia 1990 roku. Ale i tu mamy dziwną sprawę: bo na tych dokumentach jest jeszcze jedna, wcześniejsza adnotacja o zniszczeniu, ze stycznia 1990 roku. Czy zatem te same dokumenty niszczono dwukrotnie? To każe nam zbadać czy cała ta historia, cała ta operacja, łącznie z nadpisaniem informacji o jakoby rejestracji agenturalnej nie jest jakąś kolejną operacją pana Lesiaka, który niszczeniem polskiego ruchu niepodległościowego zajmował się przez wiele lat…….

 5. http://wpolityce.pl/wydarzenia/69227-telewizyjnej-lustracji-chrisa-cieszewskiego-ciag-dalszy-przekonujacych-dowodow-na-agenturalna-wspolprace-nadal-brak-za-to-pojawia-sie-tajemniczy-esbek

  Telewizyjnej lustracji Chrisa Cieszewskiego ciąg dalszy. Przekonujących dowodów na agenturalną współpracę nadal brak, za to pojawia się tajemniczy esbek
  …….W felietonie tym razem w roli głównego eksperta od akt sb wystąpił prof. Piotr Franaszek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  W jego opinii dokumenty informujący o rejesetracji agenta o pseudonimie „Nil” – wcale nie musiał być sfałszowany, czego dowodził Antoni Macierewicz.

  CZYTAJ:Macierewicz ujawnia dokumenty: „Zapisy, na które powoływał się pan Sekielski są manipulacją i fałszem”

  Te różnice w dacie o niczym nie świadczą. Procedura była taka, że funkcjonariusz zgłaszał do biura, archiwum czy osoby rejestrującej fakt, chęć zarejestrowania danej osoby jako tajnego współpracownika lub konkretnej sprawy, która była prowadzona. Na to potrzebował zgody swojego naczelnika. Te procedury trwały dosyć długo, zanim spłynęły do urzędnika, który rejestrował je pod kolejnymi numerami w dzienniku rejestracyjnym. W związku z tym to, że jest tu jakieś przesuniecie w dacie o niczym nie świadczy. Po prostu z odpowiednich kart zgłoszonych przez funkcjonariusza sb, została spisana data rejestracji, która miała miejsce wcześniej, przed rejestracją całej sprawy.

  – tłiumaczył.

  Sekielski dotarł też do funkcjonariusza sb Józefa Nadworskiego, którego nazwisko pojawia się w dokumentach Krzysztofa Cieszewskiego. Esbek nie zgodził się na ujawnienie twarzy, ale stwierdził, że przypomina sobie twarz „Nila”. Choć – samej współpracy – już nie….
  ……Sekielski dotarł też do funkcjonariusza sb Józefa Nadworskiego, którego nazwisko pojawia się w dokumentach Krzysztofa Cieszewskiego. Esbek nie zgodził się na ujawnienie twarzy, ale stwierdził, że przypomina sobie twarz „Nila”. Choć – samej współpracy – już nie.

  Dokumenty, które pan był łaskaw mi udostępnić spowodowały to, że przypomniałem sobie jego twarz. Rzeczywiście przechodził, w zainteresowaniu, w zakresie moich działań operacyjnych. Z dokumentów wynika, nie tylko, że był zarejestrowany – bo to jest oczywiste, bo tak tam jest napisane. Ale z dokumentów wynika, że był – jeżeli dokument został sporządzony z obowiązującymi wówczas procedurami. Ale ja sobie nie przypominam jego, w charakterze tajnego współpracownika.

  – powiedział Nadworski.

  Drugą część felietonu poświęcono okolicznościom wyjazdu z kraju późniejszego profesora i udowodnieniu, że niewiarygodnie brzmią jego tłumaczenia dotyczące okoliczności jego ucieczki.

  Ten sam Nadworski twierdzi, że:

  Wedle mojego głębokiego, graniczącego z pewnością przekonania jest to absolutnie niemożliwe. Musiał ktoś zgodzić się, aby on wyjechał. Nie wierzę w to, żeby to był efekt jego własnej genialnej, przemyślanej działalności

  Prof Piotr Franaszek uważa z kolei:

  Nie była to ucieczka, która nie podlegała kontroli władz milicyjnych albo sb. (…) Jeżeli osoba opuszczała kraj przez lotnisko Okęcie wielokrotnie była sprawdzana. I jeśliby nie miała opuścić kraju to by go nie opuściła.

  W samodzielną ucieczkę Cieszewskiego powątpiewają też b. opozycjoniści, m.in Wojciech Gilewski:

  Nie rozumiem tego. Z mojej praktyki i moich znajomych wynika, ze żaden nie dostał takiej zgody

  – powiedział.

  Jak przekonywał, najczęściej ceną za wyjazd było zobowiązanie do współpracy i składanie raportów z wyjazdu.

  Więcej wątpliwości ma Krzysztof Leski:

  To nie jest niemożliwe. Ale gdyby uciekł, tak jak twierdzi, to wszystkie placówki dyplomatyczne PRL na świecie byłyby poinformowane, żeby z tym panem się nie zadawać

  Jak podkreślał Leski, opozycjoniści na emigracji mieli nieraz ogromne problem, z tym żeby się wylegitymować bo nie przedłużano im dokumentów. Byli niemal bezpaństwowcami.

 6. TW „Nil” – Jak Sekielski chce wystrychnąć nas na dudka
  http://niezalezna.pl/49680-tw-nil-jak-sekielski-chce-wystrychnac-nas-na-dudka
  niezalezna.pl 18.12.2013
  Zarzuty wysuwane wobec Krzysztofa Cieszewskiego o agenturalną współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa okazują się całkowicie bezpodstawne. Prowadzi do takich wniosków uważna analiza dokumentacji, wymagająca jednak spokoju i doświadczenia w pracy z materiałami ewidencyjnymi SB, oraz proste zestawienie faktów, a nie – propagandowe zacięcie i gotowość działania na polityczne zamówienie….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: