Petycja do Prezesa i Rady Instytutu Pamięci Narodowej w obronie zwolnionych z pracy: prof. dr. hab. Włodzimierza Sulei i mgr. Pawła Warota

baner

Petycja w obronie Pawła Warota i prof. Włodzimierza Sulei

http://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/polska/3511-petycja-w-obronie-pawla-warota-i-prof-wlodzimierza-sulei-kafelek.html

Petycja do Prezesa i Rady Instytutu Pamięci Narodowej w obronie zwolnionych z pracy: prof. dr. hab. Włodzimierza Sulei i mgr. Pawła Warota.

Zwracamy się do Prezesa i Rady Instytutu Pamięci Narodowej z apelem o anulowanie decyzji o zwolnieniu z pracy prof. dr. hab. Włodzimierza Sulei i mgr. Pawła Warota. Uważamy, że podawane przyczyny tych decyzji są zupełnie nieprzekonujące i budzą ogromne zdziwienie. Obaj zwolnieni naukowcy to znakomici badacze historii najnowszej, słynący z odwagi i zaangażowania w sprawy społeczne. Prof. Włodzimierz Suleja jest jednym najwybitniejszych historyków polskich, autorem cennych publikacji i wieloletnim dyrektorem Oddziału Wrocławskiego Instytut Pamięci Narodowej. W latach osiemdziesiątych był bardzo aktywnym działaczem solidarnościowego podziemia. Wydawał i redagował pisma podziemne, pisał do nich teksty, kolportował gazetki, książki i ulotki. Wielokrotnie represjonowany, 11 września 1985 został aresztowany, a następnie skazany na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata i karę grzywny.

Mgr Paweł Warot to historyk młodszego pokolenia, posiadający jednak duży dorobek naukowy i organizacyjny. Jego odwaga w opisywaniu problemów lustracyjnych w rodzinnym mieście – Olsztynie budzi powszechny szacunek. Paweł Warot jest mocno zaangażowany w działalność społeczną i popularyzatorską, a ludziom związanym z walką o niepodległość Polski i prawa człowieka udziela wszechstronnej pomocy.

Zwracamy uwagę, że podjęte decyzje wywołują już falę słusznych protestów środowisk kombatanckich we Wrocławiu, Olsztynie i w całej Polsce. Padają głosy o kneblowaniu swobody wypowiedzi. Kreowanie tego rodzaju atmosfery jest chyba najgorszą rzeczą jaką można zrobić. Psuje ona bardzo wizerunek IPN i komplikuje relacje tej instytucji z ludźmi walczącymi o niepodległość Polski i prawa człowieka. Także w trosce o wizerunek i rangę Instytutu Pamięci Narodowej (z którym zawsze czujemy się blisko związani) prosimy o podjęcie zdecydowanych kroków i umożliwienie prof. Włodzimierzowi Sulei i mgr. Pawłowi Warotowi dalszego pełnienia obowiązków zawodowych.

===============

Szanowna Pani/ Szanowny Panie
Przesyłam Pani/Panu petycję w obronie naukowców zwolnionych z pracy w Instytucie Pamięci Narodowej. Jeżeli zechce Pani/Pan, żeby Pani/Pana nazwisko znalazło się pod tą petycją proszę o przesłanie informacji na ten temat pocztą elektroniczną na konto meilowe prof. Wojciecha Polaka:
wp@umk.pl
Petycja zostanie wysłana do władz IPN i opublikowana w środkach masowego przekazu. Prosimy także o rozpowszechnianie niniejszej petycji (wraz z niniejszym listem przewodnim) w środowiskach naukowców polskich. Pozostajemy z szacunkiem
Poseł na Sejm RP dr Zbigniew Girzyński
Prof. dr hab. Wojciech Polak – UMK Toruń

 

Jedna odpowiedź

  1. Czy nikt nie pojmuje, że po tragedii smoleńskiej cała nacja lewacka piła z radości, bo plany likwidacji również IPN mogły być zrealizowane ? Przecież „czystki” były zaplanowane już po ich wygranych wyborach ! Śmierć Kurtyki- to radość dla lewaków i wiadomo było z ” plotek”, że ustawią swojego, na stanowisko IPN. Toteż robi się czystki, ale to dopiero początek. Przyszło zniewolenie, totalitaryzm,zamordyzm. Wprowadzają to systematycznie i skutecznie, a większość narodu tego nie widzi. I to jest narodową tragedią ! Jeżeli naród nie podźwignie się z kolan do totalnego solidarnego protestu i b u n t u- to tragedia dla Polski (o ile ona jeszcze jest ?). 5, 10 lub 15 milionów obywateli potrafi zmienić tę podłą rzeczywistość. Niestety- naród śpi otumaniony kłamstwem mediów. Przypomnijcie sobie „chochoła” ze spektaklu WESELE- Stanisława Wyspiańskiego i pieśń : …miałeś chamie złoty róg,miałeś chamie czapkę z piór ! Czapkę wicher niesie, róg huczy po lesie, został ci się jeno s z n u r …! Naród polski chyba przywykł do carskiego k n u t a i dlatego w tej rzeczywistości brukselskiej również bez k n u t a żyć nie potrafi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: