Stanisław Flejterski – wieloetatowy ekonomista, prof. uniwersytetu, kłamca lustracyjny

baner człowiek nauki

 Stanisław Flejterski w bazie Ludzie Nauki 

Miejsca pracy: Aktualne:

Nieaktualne:

Pełnione funkcje: Aktualne:

Nieaktualne:

Członkostwo: Aktualne:

Członek  Polska Akademia Nauk; Wydziały PAN; Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych; Komitet Nauk o Finansach

Nieaktualne:

Członek  Polska Akademia Nauk; Wydziały PAN; Wydział I – Nauk Społecznych; Komitet Nauk o Finansach
Członek  Polska Akademia Nauk; Wydziały PAN; Wydział I – Nauk Społecznych; Komitet Nauk Ekonomicznych
Członek  Polska Akademia Nauk; Wydziały PAN; Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych; Komitet Nauk Ekonomicznych
Uzyskany tytuł profesora:
2007/10/22,   nauki ekonomiczne

…….

Stanisław Flejterski w Wikipedii 

Stanisław Flejterski (ur. 1948, Tomaszów) – polski ekonomista, profesor zwyczajny, autor wielu książek i artykułów z dziedziny bankowości i finansów porównawczych. Redaktor naczelny czasopisma „Europa Regionum”. Prezes Polskiego Stowarzyszenie Programu Neurologiki…..

W 1970 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Politechniki Szczecińskiej. W 1974 obronił rozprawę doktorską na tym samym wydziale.

W 1998 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. Za rozprawę habilitacyjną otrzymał w 1999 Nagrodę Banku Handlowego w Warszawie S.A. Od 2007 profesor tytularny. Monografia profesorska: Podstawy metodologii finansów została nagrodzona Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Odbył staże naukowe na uniwersytetach w Zurychu, Amsterdamie i Berlinie, praktykę bankową w Banca Nazionale del Lavoro w Rzymie i pobyt studialny w instytucjach finansowych w Nowym Jorku. Uczestnik wielu konferencji międzynarodowych, wykłady gościnne w kilku krajach.

W latach 1974-1977 był przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Młodych Pracowników Nauki w Szczecinie. W roku 1985 był sekretarzem Komisji Organizacyjnej Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1985-1988 był dyrektorem Ośrodka Badań Krajów Południa Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1999-2005 był prodziekanem do spraw nauki na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Od 1999 jest kierownikiem Katedry (wcześniej Zakładu) Bankowości i Finansów Porównawczych. W latach 2007-2011 był członkiem Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk (2007-2014). Członek Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości, SUERF (The European Money and Finance Forum). Prezes Polskiego Stowarzyszenia Programu Neurologiki.

W latach 1991-1999 pełnił funkcje menedżerskie w Banku PEKAO SA , BIG SA i Banku Austria Creditanstalt SA. Od wielu lat jest przewodniczącym rad nadzorczych Funduszu Wspierania Rozwoju Gospodarczego Miasta Szczecina i Szczecińskiego Funduszu Poręczeniowego.

….

Wypromował 12 doktorów nauk ekonomicznych.

W grudniu 2005 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiada ponadto Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal za zasługi w tworzeniu Uniwersytetu Szczecińskiego, Złotą Odznakę SZSP…..

Sylwetka profesora na  prywatnej stronie internetowej 

Pracuje na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług, Katedra Bankowości i Finansów Porównawczych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz na Wydziale Ekonomii i Informatyki Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Główne obszary zainteresowań badawczych to: bankowość, systemy finansowe (Niemcy i inne kraje UE), globalizacja finansowa, fundusze poręczeniowe, pożyczkowe i venture capital, finanse porównawcze, metodologia finansów, finansowe aspekty rozwoju regionalnego i lokalnego.

Pracę doktorską „Problemy wzrostu importu wyrobów przemysłowych z krajów Trzeciego Świata do Polski” obronił w 1974 r., natomiast habilitacyjną „Dywersyfikacja struktury sektora i przedsiębiorstwa bankowego. Geneza, efektywność, konsekwencje” w 1998 r. W latach 1999-2007 był profesorem US, a w 2007 został profesorem tytularnym. Jest autorem ok. 400 publikacji naukowych w 10 językach i ok. 500 publikacji popularno-naukowych i publicystycznych. Najważniejsze książki to m.in.: „Dywersyfikacja struktury sektora i przedsiębiorstwa bankowego. Geneza, efektywność, konsekwencje”, „Różnicowanie struktur we współczesnej bankowości”, „Ekonomia globalna. Synteza”, „Niemiecki system bankowo – finansowy”, „Współczesna ekonomika usług” i „Bankowo-finansowa obsługa jednostek samorządu terytorialnego”.

Sprawuje m.in. funkcje: kierownika Katedry Bankowości i Finansów Porównawczych US, redaktora naczelnego „Europa Regionum”. W dorobku naukowym profesora są projekty i granty badawcze: „Metodologia współczesnych finansów – komparatystyka finansowa”, „Analiza zmian na rynku bankowo-finansowym UE (ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec)”, „Model kompleksowej obsługi bankowo-finansowej jednostek samorządu terytorialnego”….

IPN: Flejterski rozpracowywał środowisko akademickie

radioszczecin.pl

Stanisław Flejterski rozpracowywał środowisko akademickie na zlecenie Służb Bezpieczeństwa PRL-u – tak wynika z akt Instytutu Pamięci Narodowej, do których dotarło Radio Szczecin.Szczeciński ekonomista i wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego współpracował z SB w pierwszej połowie lat 70′ i w latach 80′ (1972-74 i 1983-89) z przerwą, gdy objął stanowisko lektora wojewódzkiego oddziału PZPR. Prowadził wówczas pogadanki i wykłady ideowo-polityczne najczęściej wśród załóg w zakładach pracy.

IPN zgromadził w aktach m.in. karty ewidencyjne i donosy własnoręcznie sporządzone przez Flejterskiego. Na tej podstawie Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał w środę, że naukowiec skłamał w oświadczeniu lustracyjnym……

..Tymczasem w obronie naukowca stanął szef SLD w regionie Grzegorz Napieralski. Flejterski w 2011 roku bezskutecznie startował do Senatu z poparciem tej partii.
– Jestem za tym, żeby zakończyć ten chocholi taniec. Wierzę w profesjonalizm i uczciwość pana profesora. Jest znakomitym naukowcem i robi się mu ogromną krzywdę – uważa Napieralski. …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: