Stadium narodzin „Solidarności” krakowskiego środowiska akademickiego na wystawie

Stadium narodzin „Solidarności” krakowskiego środowiska akademickiego na wystawie

(tekst i zdjęcia – Józef Wieczorek)


1

3

 

4

 

5

7

6

8

 

Wystawa obrazuje stadium narodzin Solidarności krakowskiego środowiska akademickiego mającego Lenina w głowie i w książkach ( jak pokazuje plansza otwierająca wystawę)

2

 Jako jeden z akuszerów tych narodzin –

0

[ Solidarność Uniwersytetu Jagiellońskiego 1980-1989. Wybór dokumentów – Kraków 2010 . Biblioteka Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego tom 38]

na poziomie koła, a nie wozu – rzecz jasna jestem zainteresowany jak historia „S” po jej poczęciu się toczyła i mam niedosyt, że takiej historii do tej pory nie opracowano.

Wystawa odsłonięta przy Collegium Novum UJ i przy udziale rektora tej wiodącej uczelni jest ogromnym postępem w stosunku do historii tej uczelni, ujętej w Dziejach Uniwersytetu Jagiellońskiego, o której wielokrotnie pisałem, [ostatnio –  https://blogjw.wordpress.com/2015/10/24/historia-niechciana-przez-historykow/] ale bez refleksji u solidarnościowych środowisk akademickich Krakowa ogarniętych amnezją i wolą niepoznania swej historii. [https://blogjw.wordpress.com/2013/03/25/jak-badacze-walcza-aby-nie-poznac-tego-co-badaja/%5D].

Dla tych środowisk dekomunizacja i lustracja się zdezaktualizowała,[https://lustronauki.wordpress.com/2015/09/21/nie-dla-dezaktualizacji-lustracji-i-dekomunizacji/] mimo że ani dekomunizacji, ani należytej lustracji nie przeprowadzono, a u wielu Lenin nadal pozostał w głowach i w książkach.

Na otwarciu wystawy zauważyłem tych co walczyli z sukcesem, aby teczki obrazujące Wielką Czystkę Akademicką przeprowadzaną w okresie podziemnego działania „S” (symbiotyczne działania PZPR-SB- władze uczelni) nie zostały ujawnione.[ https://jubileusz650uj.wordpress.com/tag/wielka-czystka-akademicka/]. 

Zauważyłem tych co walczyli heroicznie o to aby wyrejestrowani w tamtych czasach w mury uczelni nigdy nie wrócili i nie wpływali negatywnie na młodzież akademicką, a towarzysze Lenina – dożywotnio, rzecz jasna- wpływali pozytywnie (?) na młodzież akademicką. [https://wobjw.wordpress.com/2009/12/30/zaciemnienie-wedlug-ob-antoniego-jackowskiego/].

Niektórzy z nich, bez odrazy i zażenowania, mimo że twarz utracili, patrzyli na swoje historyczne twarze u narodzin Solidarności.

Na wystawie zauważyłem też twarze tych co przy narodzinach brali udział, ale potem wyjeżdżali na intratne stypendia poza-oceaniczne, zostawiając na Mogilskiej to i owo na innych akuszerów narodzin (jeden przypadek zidentyfikowałem sam, ale bez możliwości ujawnienia, bo chyba jestem jedynym i bez zarejestrowanych dowodów – depozytariuszem takiej historii).

Nie sądzę aby historia akademickiej „S” kiedykolwiek została należycie opisana, bo niechęć jej poznania była i jest wielka.[ Solidarność UJ a CZARNA KSIĘGA KOMUNIZMU W NAUCE I EDUKACJI –https://wobjw.wordpress.com/tag/czarna-ksiega-komunizmu-w-nauce-i-edukacji/ ,  POLSKA AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI A CZARNA KSIĘGA KOMUNIZMU – https://wobjw.wordpress.com/tag/polska-akademia-umiejetnosci/]

No cóż, ja w najcięższych czasach Solidarności doznałem jedynie od kamieni, a i nawet tych mnie pozbawiono. To może wiele wyjaśnia.

[https://nfapat.wordpress.com/category/sprawa-jozefa-wieczorka/]

 

Jedna odpowiedź

  1. […] Stadium narodzin „Solidarności” krakowskiego środowiska akademickiego na wystawie | Lu… o Historia niechciana przez historyków […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: