Jacek Kajtoch – filolog z UJ, wiceprezes Związku Literatów Polskich, b. konsultant SB

baner-czlowiek-nauki2

 

Jacek Kajtoch w Wikipedii

 (ur. 7 lipca 1933 r. w Wadowicach) – polski eseista i krytyk literacki.

Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1967 r. uzyskał stopień doktora za rozprawę pt. Studia nad poezją polską na Śląsku w XIX wieku (Norbert Bonczyki Konstanty Damrot). Debiutował w 1956 r. na łamach tygodnika „Życie Literckie” jako krytyk. W latach 1955-1961 był pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1961-1972 był pracownikiem naukowym IBL PAN wKrakowie. W latach 1960 i 1972 był rownież sekretarzem redakcji miesięcznika „Ruch Literacki„. Od 1972 r. ponownie pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim.

——

Obecne władze Związku Literatów Polskich w aktach IPN

Gazeta Polska

Konsultant Jacek Kajtoch 

Jacek Kajtoch to emerytowany wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członkiem Związku Literatów Polskich jest od niepamiętnych lat. W reaktywowanym związku od początku, czyli od 1983 r., pełni funkcję jednego z wiceprezesów. W aktach założonych przez Służbę Bezpieczeństwa 28 maja 1976, przechowywanych obecnie w IPN pod numerem rejestracyjnym KR-17222, w karcie 2 E)-4/73 czytamy: „Kajtoch Jacek, urodzony 7 lipca 1933 roku w Wadowicach […] Nr rejestracyjny Biura (Wydz.) »C«; data 6.10.76 r.; Kategoria – Konsultant, pseudonim, kryptonim »JACEK«. Podstawa pozyskania – współodpowiedzialność; data pozyskania 14.09.76. Do jakiego zagadnienia pozyskany – DYWERSJA 01, wykaz akt 30.07.80”.

Z innych akt wynika, że od 28 maja 1976 r. Jacek Kajtoch był kandydatem na współpracownika-konsultanta, ale w kilka miesięcy później SB zanotowała, że od 6 października tego samego roku pozyskała go jako konsultanta na zasadzie współodpowiedzialności obywatelskiej. Akta mówiące o współpracy konsultanta „Jacka” zniszczono w „jednostce operacyjnej” 31 stycznia 1990 r.

– Po aferze z Pyjasem odmówiłem wszelkiej współpracy – powiedział „GP” Jacek Kajtoch. Stwierdził, że po tym, jak wziął udział w pochodzie żałobnym po śmierci Pyjasa w 1977 r. w Krakowie, był nawet represjonowany – nie wypłacono mu na przykład dodatku za kierowanie studium dziennikarskim na UJ. Bezpieka przestała się nim wówczas interesować. Powiedział też, że komitet uczelniany naciskał na niego, by wstąpił do „Solidarności”. Odmówił, bo nie chciał, by PZPR wykorzystywała go przeciwko związkowi. Jak stwierdził, zawiódł się na komunizmie w PRL. Uważa, że dziś lustracja jest potrzebna w odniesieniu do osób na stanowiskach państwowych.

———–

Zarząd Główny Związku Literatów Polskich

Marek WAWRZKIEWICZ - prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich

Jacek KAJTOCH - wiceprezes ....

 

Związek Literatów Polskich – Oddział w Krakowie 

 

Jedna odpowiedź

  1. […] Jacek Kajtoch – filolog z UJ, wiceprezes Związku Literatów Polskich, b. konsultant SB  […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: