Janusz Arabski – anglista z UŚ, TW „Arski” z Krzyżem Komandorskim

baner-czlowiek-nauki1

Baza OPI

Ludzie nauki
identyfikator rekordu: o68553
prof. dr hab. Janusz Arabski
Dyscypliny KBN: nauki filologiczne
Specjalności: filologia angielska, językoznawstwo stosowane
Miejsca pracy, zajmowane stanowiska, pełnione funkcje: – Instytut Języka Angielskiego UŚ – Dyrektor
– Katedra Filologii WSZMiJO w Katowicach – Kierownik
– Komitet Językoznawstwa PAN – Członek
– Państwowa Komisja Akredytacyjna – Członek
– Zespół Kierunków Studiów Humanistycznych PKA – Członek

KRZYŻ KOMANDORSKI DLA PROF. DR. HAB. JANUSZA ARABSKIEGO

Gazeta Uniwersytecka, miesięcznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach styczeń 2005 r. numer 4 (124)

Prof. zw. dr hab. Janusz Arabski jest długoletnim dyrektorem Instytutu Języka Angielskiego UŚ i specjalistą w zakresie językoznawstwa angielskiego oraz językoznawstwa stosowanego. Kieruje prowadzonymi w Instytucie badaniami leksykograficznymi, badaniami nad językami specjalistycznymi i nad procesem przyswajania języka obcego. W tej ostatniej dziedzinie jest autorytetem międzynarodowym. Prof. Arabski jest również prezesem International Association of Applied Psycholinguistics i członkiem wielu prestiżowych organizacji naukowych, m.in. International Association of University Professors of English, Komitetu Językoznawstwa PAN. Należy także do dwu rad redakcyjnych czasopism specjalistycznych o zasięgu międzynarodowym. Została Mu również powierzona funkcja eksperta Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej.

Profesor Janusz Arabski był dotąd odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W uznaniu wybitnych zasług położonych dla rozwoju polskiej anglistyki Prof. zw. dr hab. Janusz Arabski otrzymał w dniu 26 listopada 2004 roku od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy i życzymy zdrowia, wytrwałości oraz dalszych osiągnięć w pracy naukowej i organizacyjnej na rzecz społeczności akademickiej naszego uniwersytetu.

————-

ESBECY PROFESOROWIE,

Naukowe kariery uniwersyteckich agentów

Dziennik, sobota 28 lipca 2007

„Arski” boi się FBI
Współpracownikiem SB – pseudonim „Arski”- był również profesor Janusz Arabski, znany anglista, dyrektor Instytutu Języka Angielskiego Uniwersytetu Śląskiego. Zwerbowany został w 1968 roku na „zasadzie dobrowolności”. Arabski, wówczas asystent na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, składał donosy na pracowników konsulatu USA, ich kontaktów, swoich kolegów i współpracowników. Po dwóch latach bezpieka zorientowała się, że jest on członkiem PZPR.

Mimo że werbunek takich osób nie był dozwolony i często stanowił dobry pretekst do zerwania współpracy, Arabski tego nie zrobił. „TW wyraża zgodę na kontynuowanie współpracy z naszą służbą po przeniesieniu się do Katowic. Podejmie współpracę z osobą, która powoła się na >pana Franciszka z Poznania<” – melduje esbek. Tak też się stało.

„Arski” kontynuował kontakty z SB. Robił karierę. Wyjeżdżał często za granicę. Ale w listopadzie 1983 roku oficer służb specjalnych Jerzy Maśnica – oficer prowadzący – spotkał się z nim w Katowicach po jego powrocie z USA. Agent skarżył mu się „na nielojalność aparatu wobec jego osoby” i odmówił dalszej współpracy.

Co tak zdenerwowało agenta? W USA Arabski został przesłuchany przez FBI. Zarzucono mu współpracę z SB i wykonywanie zadań dla polskiego wywiadu na terenie Stanów Zjednoczonych. FBI wiedziało, że nosi pseudonim „Arski”. Grożono mu deportacją do Polski. „>Arski< do tej pory trzykrotnie wykonywał zadania dla Departamentu I i zawsze po jego powrocie do kraju spotykali się z nim pracownicy wywiadu […].

>Arski< sądzi, że ujawnienie jego pseudonimu jest wynikiem zdrady w naszym aparacie (niekoniecznie umyślnym). Jak twierdzi, była to jedyna organizacja (SB – przyp. red.) w naszym państwie, do której miał zaufanie. Zarzuca nam, że zniszczyliśmy mu karierę, bowiem obecnie Amerykanie nie dadzą mu już wizy. Ironicznie wypowiadał się też o pracy > >kolegów z Warszawy< (Departament I MSW – przyp. red.), twierdząc, że on bardziej konspiruje się przed żoną” – pisze do swoich przełożonych kapitan Maśnica. Okazało się potem, że powodem wpadki agenta była zdrada szyfranta z polskiej ambasady w Waszyngtonie.

15 marca 1985 roku rozwiązano współpracę z TW „Arski”, a materiały przekazano do archiwum. Oprócz meldunków w zasobach IPN do dzisiaj zachowało się pokwitowanie za wręczoną agentowi „paczkę z artykułami konsumpcyjnymi o wartości 444,70 zł (dołączono rachunek)”. „Dopiero od pana dowiedziałem się, że byłem tajnym współpracownikiem SB. Przecież teraz kontakty ze służbami specjalnymi są również praktykowane. Wtedy przychodzili ludzie, którzy mówili, że są z wywiadu lub kontrwywiadu – i rozmawialiśmy. W 1983 roku FBI próbowało mnie oskarżyć o szpiegostwo i nie chciało przedłużyć wizy amerykańskiej. W Polsce, po powrocie, w odwecie za odmowę współpracy zablokowano mi paszport” – mówi nam Arabski. Jest zaskoczony, kiedy od reportera
DZIENNIKA dowiaduje się, że wywiad i kontrwywiad były częścią Służby Bezpieczeństwa.

———

TW Arski

———–

First Person: Steve Fallon

Financial Times, January 22 2010

The IPN withheld the real names of “Ewa” and “Zbyszek” because they could not be “unequivocally” linked to me. “Arski”, as I suspected, was identified as a former colleague…..

Komentarzy 5

 1. Z okazji 70-lecia urodzin prof. zw. dr. hab. Janusza Arabskiego 27 czerwca 2009 roku w Instytucie Języka Angielskiego (budynek Wydziału Filologicznego w Sosnowcu, ul. Gen. Stefana Grota-Roweckiego 5) o godz. 16:00 odbędzie się uroczystość wręczenia szanownemu Jubilatowi Księgi Pamiątkowej. Podczas spotkania przedstawiony zostanie życiorys prof. Janusza Arabskiego, a także Jego niezwykle bogaty dorobek naukowy. Uroczystość uświetnią także występy studentów grup orientalnych sosnowieckiej anglistyki: wykonany zostanie arabski taniec brzucha oraz odśpiewana pieśń w języku chińskim. Ponadto organizatorzy zaprosili znanego polskiego tenora Jarosława Wewiórę.

  Profesor Arabski jest współtwórcą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, byłym długoletnim dyrektorem Instytutu Języka Angielskiego, inicjatorem nowych programów nauczania (Instytut Języka Angielskiego pozostaje jedyną w Polsce jednostką dydaktycznej oferującej anglistyczne studia translatorskie z językiem niemieckim, arabskim, a ostatnio chińskim i hiszpańskim). Jest członkiem Komitetu Językoznawstwa PAN, Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz prezydentem ISAPL (Międzynarodowe Towarzystwo Psycholingwistów Stosowanych). Zapoczątkował organizację cyklicznej, najstarszej w Europie konferencji z zakresu przyswajania języka obcego (XXI konferencja odbyła się w Szczyrku przed miesiącem). Pytany o największe osiągnięcia Pana Profesora Arabskiego, Prof. Andrzej Łyda, Dyrektor Instytutu Języka Angielskiego UŚ mówi: „Największym osiągnięciem, choć to chyba po prostu cecha Pana Profesora, jest umiejętność pełnej realizacji zamierzeń. Jego prace naukowe z zakresu przyswajania języka są wybitne, Jego wykłady cieszą się popularnością na wielu światowych uniwersytetach, do których jest zapraszany a umiejętności organizacyjne sprawiły, że jesteśmy właściwie jedyną polską anglistyką akredytowaną z wyróżnieniem.”

  Wśród zaproszonych gości znajdą się przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego – Rektor uczelni, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, członkowie Rady Wydziału Filologicznego UŚ, a także rodzina, koledzy i przyjaciele Profesora z innych ośrodków naukowo-dydaktycznych z całej Polski, z którymi współpracował w ciągu swojej wieloletniej kariery naukowej.

  Więcej informacji na stronach Instytutu: http://ija.us.edu.pl/index.php?k=18&id=45&lang=pl.

 2. […] i przyjaciele Jubilata. W programie spotkania znajdą się wystąpienia okolicznościowe: prof. zw. dr. hab. Janusza Arabskiego oraz dr. Emanuela Prowera. Przewidziano m.in występ artystów Akademii Muzycznej im. Karola […]

 3. […] z UŚ, zerwał współpracę z przyczyn etycznych « Lustracja i weryfikacja naukowców PRL o Janusz Arabski – anglista z UŚ, TW “Arski” z Krzyżem KomandorskimMarkD o KC KPZR przed stanem wojennym: Nie ma mowy o zbrojnej interwencji w Polsce !nfajw o KC […]

 4. serwis IPN 8.11.2011

  http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/245/17941/Stanowisko_w_sprawie_zgodnosci_z_prawda_oswiadczenia_lustracyjnego_Janusza_Arabs.html

  Stanowisko w sprawie zgodności z prawdą oświadczenia lustracyjnego Janusza Arabskiego, w którym przyznał się on do współpracy z organami bezpieczeństwa PRL
  W sprawie autolustracyjnej prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Katowicach wobec Janusza Arabskiego, byłego dyrektora Instytutu Języka Angielskiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w dniu 08 listopada 2011 r. prokurator OBL przekazał sądowi stanowisko w sprawie zgodności z prawdą oświadczenia lustracyjnego Janusza Arabskiego, w którym przyznał się on do współpracy z organami bezpieczeństwa PRL.

  Janusz Arabski w złożonym w dniu 12.03.2008 r. oświadczeniu lustracyjnym przyznał się do współpracy z organami bezpieczeństwa PRL w latach 1969-1983, natomiast w późniejszym czasie wystąpił do sądu o ustalenie, że jego kontakty z funkcjonariuszami nie wyczerpywały ustawowych znamion współpracy.

  W ocenie prokuratora OBL analiza okoliczności zwerbowania i wieloletniej współpracy Janusza Arabskiego ze Służbą Bezpieczeństwa, a w szczególności zachowana bogata dokumentacja tej współpracy i zeznania świadków jednoznacznie wskazują, iż w pełni wyczerpane są wszystkie z przesłanek wymaganych do uznania jego kontaktów z SB za świadomą i tajną współpracę jako TW o pseudonimie „Arski”.

  Katowice, dnia 08 listopada 2011 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: