Władysław Tatarkiewicz – wybitny historyk filozofii, przez komunistów pozbawiony możliwości wykładania, autor okresowo zakazanej Historii filozofii


Życiorys prof. Władysława Tatarkiewicza

serwis KUL

Władysław Tatarkiewicz urodził się 3 kwietnia 1886 r. w Warszawie. Kształcił się na tajnych kompletach Uniwersytetu Latającego w Warszawie, a także w Zurychu, Berlinie, Marburgu, Paryżu i Lwowie. Już wtedy ujawnił się szeroki wachlarz jego zainteresowań (studiował prawo, psychologię, filozofię, antropologię, zoologię oraz historię sztuki).
Karierę naukową rozpoczynał w 1915 r. jako wykładowca filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie pracował na uniwersytetach w Wilnie (1919 – 1921) i Poznaniu (1921 – 1923), gdzie wykładał filozofię, estetykę oraz historię sztuki współczesnej.
W 1931 r. we Lwowie opublikował pierwsze dwa tomy monumentalnej Historii filozofii. Rękopis trzeciego tomu spłonął podczas Powstania Warszawskiego. Ostatecznie tom trzeci został przez autora odtworzony po wojnie i wydany w 1950 r. Zaraz po ukazaniu się książki komuniści wprowadzili zakaz jej sprzedaży, który obowiązywał do 1957 r
W latach 50 – tych, po odebraniu profesorowi wykładów ze studentami, powstało kolejne wielkie dzieło, uważane za ukoronowanie dorobku naukowego Władysława Tatarkiewicza. Mowa tu o trzytomowej Historii estetyki, po raz pierwszy wydanej w latach 1960 – 1967. Wśród innych prac profesora szczególne miejsce zajmują napisana podczas okupacji Rozprawa o szczęściu oraz Dzieje sześciu pojęć.
Władysław Tatarkiewicz był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności (w latach 1930 – 1951) oraz Polskiej Akademii Nauk (od 1956 r.). Za wybitne osiągnięcia w badaniach na dziejami filozofii oraz estetyką w 1966 r. otrzymał nagrodę państwową I stopnia, a w 1979 r. specjalną nagrodę państwową. Zmarł 4 kwietnia 1980 r. w Warszawie.

25 lat temu zmarł prof. Władysław Tatarkiewicz

PAP-Wiadomości [12.04.05]

25 lat temu, 4 kwietnia 1980 r., zmarł wybitny polski historyk filozofii prof. Władysław Tatarkiewicz. „To autor, z którego wciąż możemy być dumni” – powiedział PAP ks. prof. Edward Zieliński z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Władysław Tatarkiewicz był filozofem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, historykiem sztuki, autorem m.in. „Historii filozofii”, „Historii estetyki” i traktatu „O szczęściu”.

Prof. Zieliński przypomniał słowa skierowane do Tatarkiewicza przez kard. Stefana Wyszyńskiego podczas uroczystości nadania filozofowi tytułu doktora honoris causa KUL w 1976 r.: „My wszyscy jesteśmy Pańskimi uczniami”.

„Niewiele się od tamtej pory zmieniło. Większość studentów nadal uczy się +na Tatarkiewiczu+, jego dzieło to często wciąż podstawowy podręcznik do historii filozofii. Nie powstało w języku polskim inne opracowanie ogólne z zakresu filozofii” – zaznaczył ks. Zieliński.

Jego zdaniem, prace Tatarkiewicza to dzieła „niezwykle inteligentnego umysłu”, które w miarę rozwoju filozofii można uzupełniać, rozwijać i wciąż z nich korzystać.

Prof. Władysław Tatarkiewicz zajmował w polskiej humanistyce bardzo szczególne miejsce. Jego zainteresowania obejmowały zarówno historię starożytną, jak i estetykę średniowiecza, filozofię i sztukę. …..

http://www.ptta.pl/pef/pdf/t/tatarkiewicz_w.pdf

..Podczas II wojny światowej brał udział w tajnym nauczaniu (1939–1944).

W 1949 władze komunistyczne wydały mu zakaz wykładania (do 1956).

Komentarze 2

  1. Dlaczego prof. Zieliński mówi, że ‚…możemy być WCIĄŻ dumni’… z prof. filozofii Władysława Tatarkiewicza? Chyba chciał powiedzieć ‚ZAWSZE będziemy dumni. Na jego myślach wychowało się nie tylko parę polkoleń polskiej młodzieży, ale jak sie czyta w Europie, jest cytowany w poważnych opracowaniach hiszpańskich, angielskich, aż duma rozpiera!

  2. „O szczęściu” – każdy powinien przeczytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: