Andrzej Strobel – astronom galaktyczny, ale z sumieniem ziemskim, uwikłany

baner-czlowiek-nauki15

Baza OPI

Ludzie nauki
identyfikator rekordu:  o33355
dr hab. Andrzej Kazimierz Strobel
Dyscypliny KBN: astronomia
Specjalności: astronomia galaktyczna
Miejsca pracy, zajmowane stanowiska, pełnione funkcje: – Centrum Astronomii UMK

Kosmiczny kac astronomów

Jacek Kiełpiński

Nowości, Piątek, 21 Listopada 2008 

Najczystszy, wręcz modelowy, wydaje się przypadek profesora Andrzeja Strobla, którego zarejestrowano pod pseudonimem „Proxa”. Podczas dwóch pierwszych spotkań z oficerem SB napisał oględne charakterystyki trzech osób. – Pisałem własnoręcznie, bojąc się, że ten człowiek może coś dopisać – tak dziś tłumaczy. – O wszystkim mówiłem Antoniemu Stawikowskiemu, późniejszemu szefowi „Solidarności” w regionie. Wielu kolegów o tym wiedziało, a ja się potwornie z tym męczyłem.

Andrzej Strobel kontakty zerwał. Najpierw unikał spotkań, potem przekonywał esbeka, że z powodu dziwnych telefonów żona grozi rozwodem, bo podejrzewa istnienie kochanki, wreszcie powiedział wprost, że sumienie nie pozwala mu donosić na kolegów. I niech się dzieje, co chce! Raz faktycznie wstrzymano mu paszport, ale potem dano spokój i mógł jeździć po świecie tak często, jak inni toruńscy astronomowie.

—————-

„Prof. Wolszczan jak Kopernik i na Nobla zasługuje”

tvn.24, 06.10.2008 

„Wolszczan jak Kopernik”

– Odkrycie prof. Wolszczana ma znaczenie przełomowe, wpisuje się w ciąg bardzo ważnych odkryć astronomicznych, można je porównać do odkrycia Mikołaja Kopernika – mówił na antenie TVN24 prof. Andrzej Strobel, zastępca Dyrektora do spraw Dydaktycznych UMK. Jego zdaniem, najważniejszym dla ludzkości atutem odkrycia prof. Wolszczana jest potwierdzenie istnienia innych układów planetarnych, a być może nawet planet, na których może istnieć życie, podobnie jak na Ziemi.

Pytany o atmosferę na uczelni, po przyznaniu się Wolszczana do współpracy z SB, prof. Strobel przyznał, że „zapewne są różne opinie o profesorze, ale nikt nie ma wątpliowści co do słuszności przyznania mu nagrody za odkrycia naukowe”. – Nie słyszałem opinii, by ktoś kwestionował przyznanie mu Nobla – stwierdził.

———-

Profesorowie UMK apeluja

Apel do wyborców!

Profesorowie UMK

2007−10−17, ostatnia aktualizacja 2007−10−17 20:01

Wspólobywatele, idzcie do urn!

Nie glosujcie na PiS ani tez na Samoobrone i LPR!

Partie te doprowadzily do powaznego kryzysu panstwa. Oslabily pozycje Polski w swiecie i w Unii Europejskiej. Powaznie zostaly zagrozone praworzadnosc i demokracja w wyniku niszczenia  instytucji prawnoustrojowych i tworzenia zlego prawa.

Atmosfera w Ojczyznie przepelniona jest klamstwami, oskarzeniami niepopartymi dowodami, podejrzliwoscia i strachem. Szerzy sie agresja slowa, podsluchy, bezzasadne aresztowania, co zagraza wolnosciom obywatelskim.

Wymienione partie poslugiwaly sie nikczemnymi srodkami, uzasadniajac je dobrem panstwa, co jest naganne, bo cel nie moze uswiecac srodków. Te same partie wydatnie i nieroztropnie zwiekszyly wewnetrzne zadluzenie panstwa, co zagraza dalszemu ekonomicznemu rozwojowi Polski i moze dotknac kazdego obywatela.

Profesorowie Uniwersytetu Mikolaja Kopernika

Wydzial Fizyki, Astronomii i Informatyki:

prof. dr hab. Andrzej Kus,

prof. dr hab. Andrzej Strobel,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: