Barbara Otwinowska – prof. więźniarka, Kustosz Pamięci Narodowej


baner-krzywdzeni

Baza OPI

prof. dr hab.  Barbara  Otwinowska

Id osoby: 68900

Dyscypliny KBN: nauki filologiczne

Specjalności: historia literatury polskiej

Miejsca pracy: Nieaktualne:

Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku; Wydział Filologii Polskiej

Członkostwo: Aktualne:Członek zwyczajny  Towarzystwo Naukowe Warszawskie; Wydział I Językoznawstwa i Historii Literatury

Ukończone studia:  1952,  filologia polska,  Uniwersytet Warszawski,

Uzyskany tytuł profesora:1986,   nauki humanistyczne

—————-

Barbara Otwinowska

IPN – Strona główna / Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej / Rok 2005

Pseudonimy: „Witek Błękitny”, „Baśka”.
Urodziła się 11 czerwca 1924 r. w Toruniu, w rodzinie o tradycjach ziemiańskich i patriotycznych – Stefana i Zofii z Górskich. Do 1939 r. uczęszczała do Gimnazjum ss. Urszulanek we Lwowie. Po dwu latach przerwy uczyła się na tajnych kompletach u ss. Nazaretek w Warszawie, gdzie w maju 1944 r. zdała maturę. Od stycznia 1943 r. działała w szeregach AK, używając pseudonimu „Witek Błękitny”. Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka, sanitariuszka i wartowniczka w Kompanii Sztabowej 100 (WSOP). Po upadku powstania została wywieziona na roboty do Niemiec (Zagłębie Ruhry).
Wiosną 1945 r. powróciła do kraju i podjęła pracę zarobkową, a we wrześniu 1945 r. rozpoczęła studia polonistyczne i romanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od kwietnia do maja 1947 r. utrzymywała w Warszawie kontakt ze swoim kuzynem Stanisławem Kuczyńskim ps. „August”, kurierem II Korpusu do rtm. Witolda Pileckiego, przybyłym nielegalnie do Polski w  celu organizowania przerzutu rodzin oficerów II Korpusu do Berlina. Udzielała mu pomocy, przechowywała w swoim mieszkaniu przywiezione przez niego instrukcje oraz umożliwiła mu nawiązanie kontaktów organizacyjnych. Przed aresztowaniem mieszkała w Otwocku.
28 maja 1947 r. została zatrzymana przez UB w związku ze śledztwem i procesem rtm. Witolda Pileckiego i jego współpracowników pod zarzutem udzielania pomocy Stanisławowi Kuczyńskiemu. Prokuratura Wojskowa wydała nakaz jej aresztowania 7 czerwca 1947 r. Przeszła śledztwo w MBP i na X oddz. przy ul. Rakowieckiej. Wyrokiem WSR w Warszawie z dnia 30 września 1947 r. oraz z dnia 21 października 1948 r. została skazana z art. 5 i 6 MKK na 3 lata więzienia.  Od maja 1949 r. była więziona w ZK w Fordonie, skąd po odbyciu kary została zwolniona 7 czerwca 1950 roku.
Po zwolnieniu mieszkała w Warszawie. Powróciła na przerwane studia polonistyczne i w 1952 r. uzyskała magisterium na UW. Pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie, gdzie w 1967 r. uzyskała doktorat, a w 1975 r. habilitowała się, zaś w 1986 r. otrzymała profesurę filologii polskiej. Jest badaczem literatury staropolskiej.

————–

Listy w strumieniu

Tygodnik Powszechny

PROF. BARBARA OTWINOWSKA: Dziennikarze pytają nas, czy nie chcemy zemsty. Ale to jest nam dalekie. We wspomnieniach kobiet-więźniarek, które zebrałam, nie znajduję tego elementu, choć w więzieniach PRL-u dręczono je straszliwie.
———–

Przeciwnicy lustracji agentami?

Źródło: Rzeczpospolita: 02.04.2007

Z osobnym apelem do pracowników naukowych o jak najszybsze podpisanie oświadczeń lustracyjnych -dla przywrócenia autorytetu nauki i wiarygodności pracowników naukowych – zwrócili się w piątek prof. Barbara Otwinowska, prof. Anna Pawełczyńska, prof. Jacek Przygodzki i prof. Elżbieta Rekłajtis.

——–

Warszawa, 12.01.2007 r.

Do
Prezydenta RP Prof. Lecha Kaczyńskiego
Premiera RP Jarosława Kaczyńskiego
Marszałka Sejmu RP Marka Jurka
Ministra Sprawiedliwości RP Zbigniewa Ziobry
Prezesa IPN Dr. hab. Janusza Kurtyki

List otwarty
Uznajemy za niezbędne jak najszybsze usunięcie skutków wieloletniego zaniechania rozliczeń z komunistyczną przeszłością. Konieczne jest zdecydowane przyspieszenie działań zmierzających do uchwalenia ustawy dekomunizacyjnej w stosunku do byłych wyższych funkcjonariuszy PZPR i rządów PRL-owskich. UB, SB, informacja wojskowa, KBW, ZOMO powinny być uznane za organizacje przestępcze, a ich byli członkowie muszą być pozbawieni uprzywilejowanych emerytur oraz innych niezasłużonych korzyści.
Niezbędne jest przyspieszenie działań dla wykrycia nieujawnionych jeszcze zbrodni ubeckich i esbeckich. Należy opublikować w internecie pełny zestaw informacji o konkretnych przestępczych działaniach poszczególnych funkcjonariuszy UB i SB, dyspozycyjnych prokuratorów i sędziów wraz z informacjami o ich obecnym statusie.
Należy jak najszybciej doprowadzić do ukarania sprawców stanu wojennego, włącznie z ich degradacją do najniższych stopni wojskowych.
Dawni kaci nie mogą być dłużej bezkarni. Tego wymaga elementarne poczucie sprawiedliwości.

Lista sygnatariuszy listu otwartego:

36. Prof. dr hab. Barbara Otwinowska

————

Witryna „Uczyć się z historii”

Krytyka nowej podstawy programowej

26.01.2009 | poniedziałek
23 grudnia 2008 roku Ministerstwo Edukacji podjęło decyzję wprowadzającą do polskich szkół nową podstawę programową. Decyzja, podjęta bez faktycznej konsultacji, zwłaszcza ze środowiskami akademickimi, bez szerszej debaty publicznej, zasadniczo zmieniła kształt nauki w liceach, ograniczając ich funkcję ogólnokształcącą do pierwszej klasy….
Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”… te słowa wracają wobec owych zmian jak memento. Przywołując je, apelujemy o rozważenie przez osoby zarządzające polską oświatą konieczności przemyślenia na nowo konsekwencji tak rewolucyjnej reformy programowej dla przyszłego kształcenia młodych polskich obywateli. Ta sprawa wymaga otwartej, szerokiej debaty. Ta reforma wymaga reformy – zasadniczej.
Sygnatariusze listu:…..Barbara Otwinowska….

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: