Baza OPI
prof. dr hab. Barbara Otwinowska
Dyscypliny KBN: nauki filologiczne
Specjalności: historia literatury polskiej
Miejsca pracy: Nieaktualne:
Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku; Wydział Filologii Polskiej
Członkostwo: Aktualne:Członek zwyczajny Towarzystwo Naukowe Warszawskie; Wydział I Językoznawstwa i Historii Literatury
Ukończone studia: 1952, filologia polska, Uniwersytet Warszawski,
Uzyskany tytuł profesora:1986, nauki humanistyczne
—————-
Barbara Otwinowska
IPN – Strona główna / Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej / Rok 2005
Pseudonimy: „Witek Błękitny”, „Baśka”.
Urodziła się 11 czerwca 1924 r. w Toruniu, w rodzinie o tradycjach ziemiańskich i patriotycznych – Stefana i Zofii z Górskich. Do 1939 r. uczęszczała do Gimnazjum ss. Urszulanek we Lwowie. Po dwu latach przerwy uczyła się na tajnych kompletach u ss. Nazaretek w Warszawie, gdzie w maju 1944 r. zdała maturę. Od stycznia 1943 r. działała w szeregach AK, używając pseudonimu „Witek Błękitny”. Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka, sanitariuszka i wartowniczka w Kompanii Sztabowej 100 (WSOP). Po upadku powstania została wywieziona na roboty do Niemiec (Zagłębie Ruhry).
Wiosną 1945 r. powróciła do kraju i podjęła pracę zarobkową, a we wrześniu 1945 r. rozpoczęła studia polonistyczne i romanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od kwietnia do maja 1947 r. utrzymywała w Warszawie kontakt ze swoim kuzynem Stanisławem Kuczyńskim ps. „August”, kurierem II Korpusu do rtm. Witolda Pileckiego, przybyłym nielegalnie do Polski w celu organizowania przerzutu rodzin oficerów II Korpusu do Berlina. Udzielała mu pomocy, przechowywała w swoim mieszkaniu przywiezione przez niego instrukcje oraz umożliwiła mu nawiązanie kontaktów organizacyjnych. Przed aresztowaniem mieszkała w Otwocku.
28 maja 1947 r. została zatrzymana przez UB w związku ze śledztwem i procesem rtm. Witolda Pileckiego i jego współpracowników pod zarzutem udzielania pomocy Stanisławowi Kuczyńskiemu. Prokuratura Wojskowa wydała nakaz jej aresztowania 7 czerwca 1947 r. Przeszła śledztwo w MBP i na X oddz. przy ul. Rakowieckiej. Wyrokiem WSR w Warszawie z dnia 30 września 1947 r. oraz z dnia 21 października 1948 r. została skazana z art. 5 i 6 MKK na 3 lata więzienia. Od maja 1949 r. była więziona w ZK w Fordonie, skąd po odbyciu kary została zwolniona 7 czerwca 1950 roku.
Po zwolnieniu mieszkała w Warszawie. Powróciła na przerwane studia polonistyczne i w 1952 r. uzyskała magisterium na UW. Pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie, gdzie w 1967 r. uzyskała doktorat, a w 1975 r. habilitowała się, zaś w 1986 r. otrzymała profesurę filologii polskiej. Jest badaczem literatury staropolskiej.
————–
Listy w strumieniu
Tygodnik Powszechny
Przeciwnicy lustracji agentami?
Źródło: Rzeczpospolita: 02.04.2007
Z osobnym apelem do pracowników naukowych o jak najszybsze podpisanie oświadczeń lustracyjnych -dla przywrócenia autorytetu nauki i wiarygodności pracowników naukowych – zwrócili się w piątek prof. Barbara Otwinowska, prof. Anna Pawełczyńska, prof. Jacek Przygodzki i prof. Elżbieta Rekłajtis.
——–
Do
Prezydenta RP Prof. Lecha Kaczyńskiego
Premiera RP Jarosława Kaczyńskiego
Marszałka Sejmu RP Marka Jurka
Ministra Sprawiedliwości RP Zbigniewa Ziobry
Prezesa IPN Dr. hab. Janusza Kurtyki
List otwarty
Uznajemy za niezbędne jak najszybsze usunięcie skutków wieloletniego zaniechania rozliczeń z komunistyczną przeszłością. Konieczne jest zdecydowane przyspieszenie działań zmierzających do uchwalenia ustawy dekomunizacyjnej w stosunku do byłych wyższych funkcjonariuszy PZPR i rządów PRL-owskich. UB, SB, informacja wojskowa, KBW, ZOMO powinny być uznane za organizacje przestępcze, a ich byli członkowie muszą być pozbawieni uprzywilejowanych emerytur oraz innych niezasłużonych korzyści.
Niezbędne jest przyspieszenie działań dla wykrycia nieujawnionych jeszcze zbrodni ubeckich i esbeckich. Należy opublikować w internecie pełny zestaw informacji o konkretnych przestępczych działaniach poszczególnych funkcjonariuszy UB i SB, dyspozycyjnych prokuratorów i sędziów wraz z informacjami o ich obecnym statusie.
Należy jak najszybciej doprowadzić do ukarania sprawców stanu wojennego, włącznie z ich degradacją do najniższych stopni wojskowych.
Dawni kaci nie mogą być dłużej bezkarni. Tego wymaga elementarne poczucie sprawiedliwości.
Lista sygnatariuszy listu otwartego:
36. Prof. dr hab. Barbara Otwinowska
————
Witryna „Uczyć się z historii”
Krytyka nowej podstawy programowej
Filed under: Ośrodek warszawski, Poczet krzywdzonych | Tagged: AK, Barbara Otwinowska, filolog, Kustosz Pamięci Narodowej, profesor, UW |
[…] Barbara Otwinowska – prof. więźniarka, K […]