Stanisław Gorgolewski – ojciec astronomii donosicielskiej

baner-czlowiek-nauki14

Baza OPI

Ludzie nauki
identyfikator rekordu:  o33540
prof. dr hab. Stanisław Gorgolewski, em.
Dyscypliny KBN: fizyka
Specjalności: astronomia, radioastronomia
Miejsca pracy, zajmowane stanowiska, pełnione funkcje: – Komitet Narodowy do Spraw Współpracy z Międzynarodową Unią Nauk Radiowych (URSI) PAN – Członek

Kolejni TW na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika

Gazeta pomorska, Toruń 19 listopada 2008

82-letni prof. Stanisław Gorgolewski, twórca polskiej radioastronomii, był tajnym współpracownikiem SB.

Profesor powiedział nam: – Po raz pierwszy z funkcjonariuszami UB zetknąłem się jako młody chłopak, tuż po wojnie. Ktoś z sąsiadów doniósł na mojego młodszego brata, u którego znaleziono niemiecki karabin. Aresztowano wówczas całą moją rodzinę. Złożyła mnie poważna choroba i w tych okolicznościach przyszli ubecy.

—————

Jeszcze mogą przyznać się sami

Express Bydgoski, Piątek, 21 Listopada 2008

I tak: TW „Profesor” to profesor Stanisław Gorgolewski, ojciec polskiej radioastronomii…

Profesor Gorgolewski ma dziś 82 lata, ale nadal czynnie zajmuje się pracą naukową. Twierdzi, że współpracował, bo wydawało mu się, że w tamtych czasach inna postawa uniemożliwi mu rozwój naukowy.

————-

Kosmiczy kac astronomów

Express Bydgoski, 21 Listopada 2008

TW „Profesor” to profesor Stanisław Gorgolewski, emerytowany naukowiec. Współpracował z SB w latach 1982-89. Odbył 55 spotkań operacyjnych. On mówił, esbek pisał. Lektura informacji, które pochodzą od TW „Profesor” jest wyjątkowo nudna. Profesor mówi głównie o wyjazdach zagranicznych swoich i podwładnych. Prawie o wszystkich wyraża się pozytywnie. Wkurza tym szefa SB, który żąda, by wreszcie zachowywał się „jak agent, a nie naukowiec” – ma przecież tyle kontaktów w kręgach dyplomatycznych i o czymś ciekawym tam muszą rozmawiać! SB chce jakiegoś „mięsa”, czegoś co można wykorzystać operacyjnie.

————

Będę żył 120 lat. Naukowiec na głowie

Gazeta pomorska, 3 października 2008

Nazwisko prof. Stanisława Gorgolewskiego, w związku ze sprawą Aleksandra Wolszczana, odmieniano w ostatnich tygodniach przez wszystkie przypadki.

– W chwili przejścia na emeryturę w ułamku sekundy całe doświadczenie i wiedza nabywana przez dziesięciolecia okazują się zbędne – narzeka profesor Stanisław Gorgolewski. – Przecież to marnotrawstwo! 
W aktach TW Lange sprawa prof. Gorgolewskiego stanowi jeden z najbardziej mrocznych fragmentów. Aleksander Wolsz czan był wychowankiem Gorgolewskiego, który korzystając ze swoich kontaktów, otworzył przed nim drzwi do wielkiej międzynarodowej kariery.
– Nie interesuje mnie medytacja, jestem fizykiem i patrzę na świat z praktycznego punktu widzenia. Pod tym względem gimnastyka proponowana przez jogę sprawdza się doskonale. Opanowałem większość podstawowych figur, choć dziś nie wszystkie już oczywiście stosuję – mówi toruński profesor. 

Chęć życia
Wrzody żołądka zniknęły i już nigdy nie przypomniały o sobie: – Gdybym kiedyś spotkał lekarza, który radził ludziom przyzwyczaić się do wrzodów, chętnie bym się z nim porachował – śmieje się krzepki 82-latek.

Doktor Żłobecki uważa, że ćwiczenia mogły przyczynić się do kondycji jego nietuzinkowego pacjenta. Ale nie tylko one: – Profesor prowadzi niemal ascetyczny tryb życia. Jego dieta to niemal wyłącznie owoce. Przede wszystkim jednak jest człowiekiem o wielkiej chęci życia.
Stanisław Gorgolewski pogodnie spogląda w przyszłość: – Spodziewam się dożyć 120-130 lat. A później mam nadzieję, że nauka wymyśli sposób, który pozwoli przedłużyć nasz pobyt na Ziemi co najmniej dwukrotnie.

———–

 

Komentarze 4

 1. wynika z tego tekstu, ze p.Gorgolewski nic nikomu nie donosił dlaczego więc piszecie Panstwo tak ochydne okreslenie Ojciec astronomii Donosicielskiej, apeluje o trochę zdrowego rozsadku i szacunku!

 2. Stanisław Gorgolewski jest wspaniałym, szlachetnym i wyjątkowym człowiekiem który dla nauki zrobił bardzo wiele. Boli mnie i irytuje, że wypisuje sie teraz takie okropne oszczerstwa na jego temat. Ludzka zawiść i zazdrość nie ma granic! Za to czego dokonał w swoim naukowym życiu, za wybitne i odkrywcze osiągnięcia powinien być wielce doceniany a nie obrażany!!! Mam dla niego ogromny szacunek i jestem bardzo dumna i szczęśliwa ze mam takiego wujka!!!

  Magdalena B.

 3. Zmarł nestor polskiej radioastronomii prof. Gorgolewski

  http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=stronaGlowna&dep=381608&data=&lang=PL&_CheckSum=441780417

  23 kwietnia w Toruniu, w wieku 85 lat, zmarł nestor polskiej radioastronomii profesor Stanisław Gorgolewski – poinformował Marcin Czyżniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

  „Żyję troszeczkę dłużej niż dwa miliardy sekund, podczas gdy wszechświat istnieje około dziesięć do osiemnastej potęgi miliardów sekund. Moje życie zatem to dwie miliardowe części istnienia wszechświata. To uczy pokory” – powiedział w jednym z wywiadów prof. Gorgolewski.
  W swojej pracy naukowej zajmował się m.in. badaniami nad promieniowaniem radiowym Słońca. Odkrył promieniowanie radiowe Callisto – satelity Jowisza. Opracował również projekt radioteleskopu do poszukiwania planet i badania heliosfery. Po przejściu na emeryturę w 1997 r. prowadził badania nad efektem elektropizmu roślin (reakcji na obecność i natężenie pola elektrycznego) przewidując, że mogą być one zastosowane w przyszłości do uprawy roślin w trakcie długich pobytów człowieka w przestrzeni kosmicznej – poinformowano w komunikacie UMK.

  Prof. Gorgolewski urodził się 19 października 1926 r. w Słonimiu na Nowogrodczyźnie. W czasie II wojny światowej trafił do Wielkopolski i w 1952 r. ukończył fizykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki stypendium British Council w latach 1958-1959 odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Cambridge pracując w zespole późniejszego noblisty Martina Ryle’a.

  Doktorat obronił w 1960 r. pod kierunkiem prof. Wilhelminy Iwanowskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, tu także zdobywał kolejne stopnie i tytuły naukowe: habilitację w 1964 r., stanowisko profesora w roku 1970 i tytuł naukowy profesora w 1990 roku.

  Pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczął jeszcze podczas studiów w Poznaniu. Pracował w Zakładzie Fizyki Doświadczalnej, Zakładzie Astrofizyki i Zakładzie Radioastronomii stając się jednym z twórców toruńskiej i polskiej radioastronomii. Był jednym z inicjatorów budowy 32-metrowego radioteleskopu w Centrum Astronomicznym UMK w Piwnicach.

  W latach 1965-1991 prof. Gorgolewski kierował Zakładem Radioastronomii, a w latach 1976-1978 był dyrektorem Instytutu Astronomii UMK (obecnie Centrum Astronomii). Jego uczniem był prof. Aleksander Wolszczan, odkrywca pierwszego układu planet poza Układem Słonecznym. EKR

  PAP – Nauka w Polsce2011-04-26

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: