Irena Bajerowa – językoznawca, jako prorektor internowana, obecnie doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

baner-krzywdzeni

Baza OPI

Ludzie nauki
identyfikator rekordu:  o68531
prof. zw. dr hab. Irena Bajerowa, em.
Dyscypliny KBN: nauki filologiczne
Specjalności: językoznawstwo polskie
Miejsca pracy, zajmowane stanowiska, pełnione funkcje: – Komitet Historii Nauki i Techniki PAN – Członek
– Komitet Językoznawstwa PAN – Członek
– Rada Języka Polskiego PAN – Członek
– Wydział I Filologiczny PAU – Członek krajowy czynny

Uniwersytet Śląski: By trwała pamięć o bohaterach

Sesję uświetniła swoją obecnością profesor Irena Bajerowa, która w 1981 r. pełniła funkcję prorektora UŚ. W nocy z 12 na 13 grudnia została internowana wraz z rektorem prof. Augustem Chełkowskim.

———-

PODWÓJNY JUBILEUSZ PROFESOR IRENY BAJEROWEJ

Gazeta Uniwersytecka, miesięcznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach  kwiecień 2002 r. numer 7 (96)

Profesor Irena Bajerowa – wspaniały człowiek, wybitny naukowiec, historyk języka, współtworzyła „naszą” polonistykę: „uniwersytet w 1968 roku nie powstał na jałowym ugorze. Powstał przecie ze złączenia się 2 szkół wyższych: Filii UJ i Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Przyszłam na tę WSP w 1955 roku, w 2 lata po rozpoczęciu pracy katedry języka polskiego, w 5 lat po utworzeniu (po raz drugi) katowickiej WSP.” Tworzyła ten uniwersytet, broniła go, tłumaczyła, ściągała językoznawców, zachęcała do współzawodnictwa z innymi uczelniami.

————–

JUBILEUSZE PROF. IRENY BAJEROWEJ

Profesor Irena Bajerowa – wybitny historyk języka – jest autorką wielu prac z dziedziny metodologii badań językoznawczych, terminologii i słownictwa technicznego oraz języka religijnego. Najważniejsze z jej prac to: Kształtowanie się polskiego języka literackiego w XVIII w.; Polski język ogólny XIX w. (pełna bibliografia obejmuje 144 pozycje!). Prof. Bajerowa była kierownikiem Katedry Języka Polskiego WSP w Katowicach, kierownikiem Zakładu Historii Języka Polskiego UŚ od początku działalności uczelni, od roku 1980 do wprowadzenia stanu wojennego piastowała funkcję Prorektora ds. Nauczania UŚ, a w latach 1988-1992 przewodniczyła badaniom Polskiego Towarzystwa Językoznawczego

—————-

Profesor Irena Bajerowa doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

Strona UŚ

Decyzją Senatu Uniwersytetu Śląskiego tytuł doktora honoris causa otrzyma profesor Irena Bajerowa, wybitny badacz dziejów języka polskiego, współorganizatorka katowickiej polonistyki, długoletni profesor Uniwersytetu Śląskiego, doskonały dydaktyk i wychowawca pokoleń polonistów, krzewicielka idei miłości do języka i ziemi ojczystej jako wartości podstawowych, niezłomna patriotka walcząca o wolność ojczyzny i prawa człowieka.

Uroczystość odbędzie się w czwartek 4 grudnia w auli Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach przy ul. Jordana 18 o godz. 10.00.

Komentarze 4

 1. serwis informacyjny Uniwersytetu Śląskiego:

  Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego 3 grudnia o godz. 12.00 (sala Rady Wydziału Filologicznego, pl. Sejmu Śląskiego 1) zaprasza na sesję naukową poświęconą Pani Profesor Irenie Bajerowej – w przeddzień nadania Tytułu Doctora Honoris Causa.

  Program:
  prof. dr hab. Danuta Ostaszewska (Uniwersytet Śląski) – Sylwetka naukowa Profesor Ireny Bajerowej
  prof. dr hab. Stanisław Dubisz (Uniwersytet Warszawski) – Dzieje języka polskiego jako problem badawczy w pracy historyka języka
  prof. dr hab. Stanisław Borawski (Uniwersytet Zielonogórski) – Podstawowe pojęcia sterujące opisem dziejów polskiego języka narodowego w pracach Profesor Ireny Bajerowej
  Dyskusja

  Więcej informacji:
  Dyrektor IJP dr hab. Jacek Warchala
  Tel. 0 32 200 95 15

  Profesor Irena Bajerowa doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

  Decyzją Senatu Uniwersytetu Śląskiego tytuł doktora honoris causa otrzyma profesor Irena Bajerowa, wybitny badacz dziejów języka polskiego, współorganizatorka katowickiej polonistyki, długoletni profesor Uniwersytetu Śląskiego, doskonały dydaktyk i wychowawca pokoleń polonistów, krzewicielka idei miłości do języka i ziemi ojczystej jako wartości podstawowych, niezłomna patriotka walcząca o wolność ojczyzny i prawa człowieka.

  Uroczystość odbędzie się w czwartek 4 grudnia w auli Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach przy ul. Jordana 18 o godz. 10.00.

  Profesor Irena Bajerowa doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

 2. http://www.radio.katowice.pl/index.php?id=94&tx_ttnews%5Btt_news%5D=5140&tx_ttnews%5BbackPid%5D=14&cHash=68707f68b2

  02.07.10 20:27
  Irena Bajerowa nie żyje

  Zmarła Irena Bajerowa, wybitna badaczka dziejów języka polskiego, współtwórczyni śląskiej polonistyki. Była prorektor Uniwersytetu Ślaskiego w Katowicach. Miała 89 lat.
  Jako prorektor do spraw studenckich w pierwszych dniach stanu wojennego została internowana wraz z ówczesnym rektorem, prof. Augustem Chełkowskim. Byli to jedyni rektorzy uczelni polskich internowani w czasie stanu wojennego. Jedna z jej najważniejszych prac, to trzytomowa monografia „Polski język ogólny XIX wieku: stan i ewolucja”. Była wilokrotnie nagradzana m.in. prestiżową nagrodę „Lux ex Silesia”, ustanowioną przez metropolitę katowickiego.

 3. Zmarła wybitna badaczka dziejów języka polskiego prof. Irena Bajerowa
  PAP – Nauka w Polsce, 2010-07-05

  http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=stronaGlowna&dep=373858&data=&lang=PL&_CheckSum=-1948816473

  Zmarła wybitna badaczka dziejów języka polskiego prof. Irena Bajerowa

  Zmarła wybitna badaczka dziejów języka polskiego, współtwórczyni śląskiej polonistyki, była prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Irena Bajerowa – poinformowała uczelnia. Miała 89 lat.

  Prof. Irena Bajerowa była wybitnym autorytetem w zakresie badań nad historią języka polskiego, autorką fundamentalnych prac z zakresu historii języka oraz związków języka z życiem narodu i kultury nastawionej na obronę tożsamości.

  Jako prorektor do spraw studenckich w pierwszych dniach stanu wojennego została internowana wraz z ówczesnym rektorem, późniejszym marszałkiem Senatu prof. Augustem Chełkowskim. Byli to jedyni rektorzy uczelni polskich internowani w czasie stanu wojennego.

  Funkcję prorektora ds. nauczania pełniła w Uniwersytecie Śląskim w latach 1981-1982, była też zastępcą dyrektora Instytutu Filologii Polskiej w latach 1969-1972, wieloletnim kierownikiem Zakładu Historii Języka Polskiego. Sama była absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1974 roku uzyskała tytuł naukowy profesora, a w 1989 roku otrzymała stanowisko profesora zwyczajnego.

  Prof. Bajerowa była córką innego wybitnego polskiego językoznawcy – Zenona Klemensiewicza. W 1938 r. rozpoczęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, przerwała je wojna. Związała się z ruchem konspiracyjnym – Związkiem Walki Zbrojnej i Armią Krajową na terenie Krakowa i Warszawy. Pełniła funkcję łączniczki i sekretarki szefa sztabu Okręgu Krakowskiego AK, wyrabiała też fałszywe dokumenty.

  Podczas wojny poznała Karola Wojtyłę i przyszłego męża Kazimierza Bajera. Ukończyła studia na tajnych kompletach. Po wojnie doktoryzowała się na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale później, ze względu na niechęć ówczesnych władz uniwersyteckich z powodu jej AK-owskiej przeszłości i uwięzienia męża skazanego za działalność konspiracyjną, przyjęła w 1955 r. propozycję pracy od władz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach. Właśnie tam, a następnie na powstałym w 1968 r. Uniwersytecie Śląskim tworzyła podstawy śląskiej humanistyki.

  Na początku lat 90. prof. Bajerowa przeszła na emeryturę, poświęcając się nadal pracy badawczej. Jedna z jej najważniejszych prac to monumentalna, trzytomowa monografia „Polski język ogólny XIX wieku: stan i ewolucja”.

  Była członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Polskiej Akademii Nauk, Rady Języka Polskiego przy prezydium PAN, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Otrzymała wiele odznaczeń wojskowych i cywilnych oraz nagród i wyróżnień, m.in. prestiżową nagrodę „Lux ex Silesia”, ustanowioną przez metropolitę katowickiego, w 2008 r. została doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

  Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele św. Anny w Krakowie w czwartek 8 lipca o godzinie 11, a ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Rakowickim o godzinie 13.30. LUN

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: