Jan Ciopiński – turkolog, którego bronią materiały SB

baner-czlowiek-nauki18
Baza OPI
Ludzie nauki
identyfikator rekordu: o8966
dr hab. Jan Bogumił Ciopiński, prof. UJ
Dyscypliny KBN: nauki filologiczne
Specjalności: filologia orientalna, język i literatura turecka, język staroturecki
Miejsca pracy, zajmowane stanowiska, pełnione funkcje: – Instytut Filologii Orientalnej UJ – prof.
———-
Zakład Turkologii IFO UJ
Pracownicy
Kierownik Zakładu: prof. UJ dr hab. Ewa Siemieniec-Gołaś
prof. UJ dr hab. Jan Ciopiński, dr Jordanka Georgiewa-Okoń, dr Piotr Nykiel, dr Barbara Podolak, dr Grażyna Zając, mgr Magdalena Jodłowska-Ebo, mgr Fatih Yilmaz
———-
Załącznik
do Sprawozdania z prac Rektorskiej Komisji ds. Inwigilacji Uniwersytetu Jagiellońskiego przez Służbę Bezpieczeństwa PRL

Prof. dr. hab. Jan Bogumił Ciopiński – Instytut Orientalistyki (zarejestrowany jako konsultant „Pasza”).
W długim i emocjonalnym pisemnym oświadczeniu Profesor Ciopiński szczegółowo opisał jak doszło do nawiązania z nim kontaktów przez SB. Wyraził żal z powodu niebacznego wmanipulowania się w niejasną moralnie i dręczącą go sytuację i stanowczo zaprzeczył, aby komukolwiek chciał zaszkodzić. W archiwach IPN zachowały stosunkowo dokładne informacje o działalności konsultanta „Paszy”. Informacje te zostały przedstawione społeczności akademickiej UJ w specjalnym artykule wydrukowanym w grudniowym numerze Alma Mater. Najkrótsza charakterystyka działalności profesora Ciopińskiego zawarta jest w notatce oficera SB „Odniosłem wrażenie, że żywi niechęć do udzielania informacji o charakterze agenturalnym. Mógłby być wykorzystywany przy tłumaczeniu tekstów obcojęzycznych i chyba też tak konsultant widzi swoją rolę.
Komisja stwierdza zgodność treści oświadczenia profesora Ciopińskiego z informacjami zawartymi w archiwach IPN. Zdaniem członków Komisji w przypadku profesora Ciopińskiego nie doszło do faktycznej współpracy z SB.
———–
HISTORIA KONSULTANTA PASZY
Alma Mater ,87
Z prac Rektorskiej Komisji ds. Inwigilacji UJ przez SB PRL
i Zespołu Historyków badających akta IPN
Na opublikowanej w „Gazecie Polskiej” liście pracowników i studentów UJ, którzy w latach 80. współpracowali z SB PRL znajduje się nazwisko prof. Jana Ciopińskigo. Dla członków Rektorskiej Komisji ds. Inwigilacji UJ przez SB PRL i historyków badających akta IPN jest to przypadek wyjątkowy. Wyjątkowy, ponieważ prof. Ciopińskiemu udało się zerwać kontakty z SB i to w dość dramatycznych okolicznościach. Również dlatego, że to zdarzenie dość dobrze jest udokumentowane w materiałach pozostawionych przez SB.

Profesor Ciopiński do dziś nie może mówić bez emocji o każdym z tych spotkań. Gdy mówi, przeżywa je od nowa. Członkowie Rektorskiej Komisji ds. Inwigilacji UJ przez SB mieli okazję usłyszeć historię konsultanta Paszy bezpośrednio od prof. Ciopińskiego i pośrednio poznać ją z notatek funkcjonariuszy SB. I mogli mu powiedzieć: Panie Profesorze – materiały SB bronią Pana. Potrafi ł Pan sam siebie uwolnić. Niewielu na to było stać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: